20. května 2016 15:42

Žena v černém vs. pavoučí démon: 6 nejděsivějších filmových duchů

Grimm V (5) - upoutávka

Vyvolávat mrazení v zádech je jejich koníček.

V pondělí večer ve 20.15 se vám na COOLu představí další premiérový díl Grimm. Tentokrát bude Nick mimo jiné čelit mstivému duchovi, ale jak už se však věci v Portlandu občas mají, vše se ukáže být trochu komplikovanější. Bude Nick čelit spíše hnusu z astrálního vesmíru, anebo něčemu příjemnějšímu? Připomeňte si nejodpudivější filmové duchy nejrůznějšího kalibru!

Kyra Collins

Jeden z nejrevolučnějších duchařských filmů Šestý smysl předvede věru mnoho duchů – jenže než si uvědomíte, že jeden po plátně běhá skoro od začátku filmu, dojde na závěrečné titulky! Malý chlapeček hraný Haleym Joelem Osmentem, který "vidí mrtvé lidi", se především stane epizodickým svědkem několika nejděsivějších entit v historii hororu. Ponejvíce snad Kyry Collins, ducha nebohého děvčátka, které si libuje ve stanování, fňukání a zvracení. Kyra nenalezne klid, dokud nebude vyřešen její případ... a nevystraší maximum bytostí sedících před obrazovkou!

Gotická stalkerka

Insidious, dost možná nejstrašidelnější horor posledních let, na diváky vybalí démona v podobě staré, goticky oblečené paní, která se jako Slenderman objevuje poblíž synátora hlavního páru. Staré paničky (hrané mužem, takže těžko říct) jsou přitom archaickým filmovým klišé. Stačí vzpomenout na klasickou či novou verzi Ženy v černém, jež operuje s nemlich stejnou ústřední zrůdou. Jen postupné dávkování děsů a využití tématu postupného přibližování paničky ke své oběti v Insidious ale klišé velmi umně oprášily a dokázaly jej naočkovat do zcela nové generace diváků.

Knihovnice

Krotitelé duchů nejsou navzdory svému názvu nikterak děsivým hororem. Skoro všechny zdejší zrůdičky jsou spíše komické než děsivé, knihovnice je ovšem, alespoň zčásti, výjimkou z pravidla. V první řadě její existence vyděsí každého, kdo někdy měl – či stále má! – opožděné výpůjčky ze své blízké knihovny. V druhé řadě pak Knihovnice působí upřímně děsivým vzhledem, a tak v jinak komediálně laděném filmu vystraší dvojnásob efektivně!

Candyman

Zatímco někteří duchové vypadají, jakoby se snažili o cosplay umrlců, Candyman natočený na motivy povídky Clivea Barkera je na tom docela jinak. Ačkoliv ani jemu se nevyhýbá hnusácký element, Candyman je především charismatický mstitel, který brutálně navštíví každého, kdo jeho jméno pronese třikrát před zrcadlem. Je to zrůdně jednoduché, protože kdo by netoužil se o existenci nadpřirozena přesvědčit z pohodlí své koupelny? Naneštěstí Candyman následně nebohé zvědavce krutě popraví...

Pavoučí démon v Poltergeistu

Hooperova Poltergeista lze právem považovat za dědečka všech duchařských bijáků. Výčet démonů, kteří tu nahánějí lidským nuzákům strach, by vyšel na samostatný článek – dost možná nejděsivější okupantem je zde však gigantický démon tak trochu podobný pavoukovi! Je to sice trochu podvod, poněvadž pavouci vyvolávají spontánní husí kůži, i pokud nejsou nezemského původu. Přesto platí, že nemá smysl opravovat, co funguje – a pavoučí bestii z Poltergeista lze pouze složit poklonu.

Slečny v Osvícení

Dost možná nejkultovnější duchařský materiál je však k mání v Kubrickově klasickém Osvícení. Nevyznačuje se přitom žádným ujetým make-upem – jde prostě o pár mladých dvojčátek, které mají tendenci si stoupat lidem do cesty. A zírat. A ZÍRAT! To ovšem nejsou jediné zástupkyně něžného pohlaví ve zdejší sféře – pamětná je rovněž obyvatelka pokoje 237, která na Jacka Nicholsona vybalila melisandrovskou přeměnu z krásky v seniorku dávno předtím, než to bylo cool.

Krotitel wesenů Grimm vyráží do akce již v pondělí ve 20.15 na Prima COOL.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný