2. listopadu 2018 17:20

Od Vikingů k Dexterovi: 5 seriálů, které mají v hlavní roli záporáka

Někdy je dobré být zlý....

Tak to máme za sebou. Minulou neděli nás v patnácté epizodě čtvrté série Vikingů opustil samotný Ragnar, věhlasný antihrdina, který byl pro jedny borcem a pro druhé zrůdou. Seriálů, které nás nutí milovat (de facto) záporáky, je ale mnohem víc. Proč si tedy před další epizodou Vikingů (šestnáctka na COOLu začíná v neděli ve 22.15) neprojít ty nejlepší, hm?

05) Muž z vysokého zámku

Již třemi řadami disponuje seriál zasazený do alternativní reality, v níž nacistické Německo a imperiální Japonsko vyhrály druhou světovou válku. A nutno říct, že najít mezi zdejšími hrdiny nějaké klaďase bude stejně nesnadné jako najít na Stodolní ve dvě ráno abstinenta! Dokonce i hnutí odporu ve zdejší okupované Americe se nebojí zabíjet relativně nevinné postavy, pokud mu stojí v cestě. O zdejší situaci asi nejlépe mluví fakt, že je v Muži z vysokého zámku jednou z nejméně šílených a vražedných postav… jistý Adolf Hitler.

04) Dexter

Seriál o sériovém vrahovi? Ano! Dexter byl přelomový – zčásti kriminálka, zčásti psychologická rozborka, celou duší strhující podívaná. Pozdější řady, pravda, Dexterovo původní kouzlo poněkud rozředily, a tak ve výsledku seriál trochu zapadl. Nic to však nemění na tom, že zpátky v roce 2006, kdy měl Dexter premiéru, šlo o televizní unikát, jenž si právem zasloužil místo v historii televize!

03) Dům z karet

Dům z karet rozhodně není první dílko, v němž sledujeme kroky bezskrupulózního politika – koneckonců, americký seriál je předělávkou původního britského House of Cards z roku 1990. Fiktivní politici ale málokdy páchají explicitní vraždy a podvody. Naproti tomu Frank Underwood skloubil lekce naučené Dexterem a přihodil jim sympatickou tvář – a výsledek... všechny okouzlil! Je vlastně tak trochu překvapivé, že Kevin Spacey po šňůře obvinění ze zneužívání musel odejít ze své role. Lepší reklamu si totiž Dům z karet vlastně nemohl přát...

02) Hannibal

Jednoho sériového vrahouna jsme tu už měli, vedle Hannibala je však Dexter učiněné zlatíčko. Hannibal nejenže je kanibal, který si na svých obětech doslova smlsne, ale navíc se neštítí zabíjet klaďase nalevo i napravo! Dalo by se argumentovat, že on sám hlavní postavou vlastně není, a že občas čelí většímu monstru. Netřeba ale dlouhé úvahy, aby bylo jasné, že v drtivé většině jiných seriálů (včetně všech z tohoto seznamu) by hlavní postavy Hannibala platily za antagonisty...

01) Vikingové

Ne nadarmo byli historičtí Vikingové v křesťanské Evropě vnímáni jako zloduši – a tenhle pohled přežil až do dnešních dob. Jakkoliv však Vikingové doopravdy pustošili a plenili, téhle kratochvíli se věnovaly různé národy – mnohem zásadněji Vikingové doopravdy změnili Evropu díky obchodu. Nic to však nemění na tom, že jsou seriáloví Vikingové primárně o dobyvačných cestách. Skutečnost, že se plení zrovna křesťanská území, je poněkud podružná, a z největší míry za to seriál vděčí právě postavě Ragnara. Tak uvidíme, co se bez něj bude dít dál!

Vikingové pokračují na Prima COOL v neděli ve 22.15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný