25. ledna 2016 11:43

Za nejkrvavější díl Simpsonových může americká vláda! Jak to?

Když se žádosti kongresmanů míjejí účinkem...

Každý zapálený fanoušek Simpsonů zřejmě zná příběhy o tom, jak byly první řady seriálu kontroverzní. Svého času netradičně drsný humor o neschopném taťkovi od rodiny, podpořený Itchym a Scratchym a dalšími ironickými narážkami, za mnohé vděčí tehdejším producentům seriálu. Dílem jsou však za tehdejší "drsná léta" Simpsonových odpovědní i členové amerického Kongresu. Čím to? Čtěte příběh o vzpurných letech žluté rodinky!

Speciální čarodějnický díl V. vzniklý až v dalekém roce 1994 (tuzemská premiéra v roce 1997) byl na svou dobu pořádně krvavou podívanou. Součástí epizody byl slavný segment, v němž Homer cestuje časem do prehistorické éry a po návratu zjistí, že světu vládne Flanders, bonusem jsou pak o fous brutálnější příběhy o školní jídelně vařící děti nebo Homerovi, který se ve stylu Kubrickova hororu Shining jme pozabíjet svou vlastní rodinku.

Leckdo si při sledování asi řekl, že je to celé už možná trochu za hranou animáku pro celou rodinku včetně nevinných dětiček. Ironií osudu ale právě mravní kritici měli na takto brutální dvacetiminutovce největší podíl.

Jak totiž odhalil Brian Cronin v sérii TV Legends Revealed, první řady Simpsonových sužovala lavina dopisů kritiků, kterým vadily právě drsné elementy seriálu. Někdo vypíchl Itchyho a Scratchyho, zjevně nechápajíc pořad jako satiru jiných brutálnějších pořadů. Dalšímu zase vadilo, že Simpsonovi neukazovali dokonalý obraz americké rodiny a naopak vyzývavě zdůrazňovali nedokonalé postavy.

Situace vykulminovala v roce 1994, tedy mezi 5. a 6. řadou seriálu. Někteří z diváků (i když, skutečně diváků?) tehdy poslali kanálu Fox petici požadující odstranění Itchyho a Scratchyho ze Simpsonových. Vrcholem pak byla přímluva některých amerických kongresmanů, podle nichž animované násilí Simpsonových překročilo všechny meze!

Nešlo o nikterak malá jména – mezi kritiky patřil dokonce i tehdejší americký prezident George Bush st., který svou nelibost vůči flákačům ventiloval v jistém televizním rozhovoru, kde si posteskl, že by Simpsonovi měli být více jako postavy jiného staršího seriálu Waltonovi.

Vše, co však nakonec petice Foxu i škarohlídství členů vlády způsobila, bylo stále větší zanícení tvůrců udělat Simpsonovy tak drsné, jak jen to šlo! Tehdejší hlavní producent David Mirkin v první řadě opětoval palbu vůči Bushovi. Krom narážky z jednoho dílu, kdy Bart v originále prohlásí, že Simpsonovi jsou jako Waltonovi, protože "se taky modlí za konec hospodářské krize", si vzal seriál Bushe na paškál jako epizodního souseda žluté rodinky.

Skutečný vrchol ale přišel až v inkriminovaném čarodějnickem díle. Od vraždění v rodině po školní kanibalismus byla epizoda jakousi prodlouženou verzí brutálnosti Itchyho a Scratchyho.

Dodnes proto patří do zlatého fondu nejlepších čarodějnických dílů a ponejvíce za to vděčí právě snaze diváků i zákonodárců Simpsonovy okleštit!

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný