21. června 2016 16:31

Vybrali jsme 6 nejpřekvapivějších filmových konců. Který vám nejvíc vyrazil dech?

Vesmírná loď Ascension maraton (25.-26.6.) - upoutávka

Tohle nikdo nečekal...

V sobotu a nedělí vás na COOLu čeká výživná jednohubka – oba večery totiž budete od 20.00 moct sledovat celou minisérii Vesmírná loď Ascension. Šestidílná sága o kosmoletu vypuštěném v 60. letech na vrcholu studené války do hlubokého vesmíru nabídne známé tváře včetně Tricie Helfer (Battlestar Galactica), víc vám však zřejmě vyrazí dech zvrat v první třetině příběhu. Nebudeme prozrazovat, řekněme však, že kompletně převrací vše, o čem divák mohl mít zdání – podobně jako šestero podobných příkladů z historie filmu.

Šestý smysl

Zřejmě nejvýznamnější zvrat naší generace nám naservíroval Shyamalanův Šestý smysl. Hororová duchařina byla sama o sobě povedeným trhákem, teprve poslední minuty, při nichž se ukázalo, že i hrdina Bruce Willise je mrtvý, mu však dodaly na nezapomenutelnosti. Chudák M. Night Shyamalan musel od té doby vždy točit už jenom filmy se závěrečným zvratem, což se po čase lidem přejedlo. Genialitu Šestého smyslu (a Vyvoleného) mu však už nikdo neodpáře.

Psycho

Mnohem starším pánem na holení je však Norman Bates, milý mladík jistého motelu. Když se na konci Hitchcockova Psycha v roce 1960 ukázalo, že Bates je jako oběť rozdvojení osobnosti de facto posedlý osobou vlastní mámy, pod jejímž vlivem vraždí náhodně ubytované krasotinky, všichni sbírali čelist na podlaze. Film navíc začíná se zcela jinou postavou a po první třetinu působí jako její drama – než je tato slečna nečekaně zapíchnuta! Něco takového nikdy předtím nikoho nenapadlo. Byly to tehdy věru šokantní zvraty, první svého druhu, díky nimž Psycho položilo základ žánru slasherů a k tomu vydělalo v kinech obrovskou sumu.

Planeta opic

Osm let na to rozdával kopance divákům do břicha Rod Serling, autor slavného závěrečného zvratu na konci původní filmové Planety opic. Odhalení, že jsme se po celou dobu nacházeli na Zemi, se zapsalo do dějin jako dost možná nejbrutálnější závěrečný zvrat vůbec – během astronautických a studenoválečných 60. let to rezonovalo obzvláště! Serlingova genialita, známá i pro seriál Twilight Zone, je o to vyšší, že knižní předloha filmu má zcela jiný konec – ironicky mnohem bližší finále Burtonova remaku.

Soylent Green

Některé šílené zvraty si vysloužily lepší pověst, než jakou původně ve filmech předvedly. Tak třeba detektivka Soylent Green ze 70. let vypráví o zoufale přelidněném světě, kde se nový hit ve stravování – Zelený Soylent – vytváří z nějaké nepopsatelné suroviny. Finální zvrat zřejmě znáte, i kdybyste film neviděli. Onou magickou přísadou jsou samozřejmě lidé. I díky tomu si Soylent Green vysloužil kult a stal se ironicky sám předlohou futuristických poživatin. Přitom v původním filmu bylo odhalení poměrně vágní a plytké. Holt lidský vkus byl dříve někde jinde...

Bez východiska

Některé filmy mají tu smůlu, že jim k solidnější popularitě nepomůže ani psychotický závěr. Tak třeba thriller Bez východiska vypadá jako standardní, řemeslně dobrý thriller, v němž Kevin Costner jako důstojník námořnictva vyšetřuje Gena Hackmana jako jiného důstojníka podezřelého z vraždy. Teprve poslední minuty zamotají celé předešlé vyšetřování do absurdna, když se ukáže, že Costner byl... po celý film tajným sovětským agentem!

Obvyklí podezřelí

Zřejmě nejnápaditější zvrat dějin však nemění ani předešlé zdání filmu, ani nenechá diváka jen tak sedět bez hnutí. Finální odhalení Obvyklých podezřelých totiž celý předešlý film boří jako domeček z karet! Biják nám ústy postavy Kevina Spaceyho vykresluje, jak zašmodrchaný detektivní případ souvisí s identitou neznámého supermafiána Keysera Söze, než v poslední minutě poldové Spaceyho propustí a ukáže se, že si většinu svého vyprávění při výslechu vymýšlel – protože on sám je Keyser Söze! Ačkoliv děj staví na hlavu vše vlivem nespolehlivého vypravěče, díky Spaceyho charismatu superpadoucha mu to každý s radostí promine.

Vesmírná loď Ascension odlétá v sobotu (a v neděli) ve 20.00 na Prima COOL!

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný