22. srpna 2016 21:18

Vybrali jsme 6 nejděsivějších dílů Hvězdné brány! Viděli jste je všechny?

Zápletky, při kterých tuhle krev v žilách – i v půl páté odpoledne!

Vesmír plný teleportačních portálů a mimozemšťanů kradoucích těla přímo svádí k hororovému pojetí. Ačkoliv se mu Hvězdná brána v průběhu vysílán snažila překvapivě vyhýbat, pár dílům přesto za nehty zůstalo nečekaně mnoho z hororu. Budete souhlasit s jejich výběrem?

Nepřítel je uvnitř

Hned třetí díl první řady vykopl hororové elementy skrze jednu z vedlejších postav infikovanou a ovládanou Goa’uldem. I když nešlo ani zdaleka o takové peklíčko jako třeba podobná Věc, v níž je také jedna nebo více postav v uzavřeném prostředí ovládána mimozemskou bestií, samotná premisa Goa’uldů jako lovců těl z toho přesto dovedla ukovat solidně děsivou podívanou! Tím spíše, že bylo SGC pod neustálým tlakem zvenčí a Kowalskiho „zrada“ tak mohla být pomyslným jazýčkem na vahách všeho…

Singularita

Stále v první řadě najdeme i epizodu Singularita, v níž SG-1 na planetě vyhubené morem objeví malou dívku Cassandru. Z tradičních hororových klišé tu najdeme spoustu mrtvol, tajemnou nemoc a nakonec i výbušninu uzavřenou do dívčina těla – a to je už věru bestialita na úrovni Saw! SGC vše samozřejmě nakonec vyřeší k všeobecné spokojenosti, Singularita je však asi nejděsivějším výjevem brutality Goa’uldů – vybít planetu morem je jedna věc, ale udělat to jenom jako zástěrku k tomu, aby si SGC k sobě vzalo holku se zabudovanou atomovkou, to je už docela jiný level!

Při výkonu služby

Hned na úvod druhé řady odpálili scenáristé děsy a běsy skrze díl, v němž Carterovou ovládne Goa’uld. Jasně, velmi brzy se ukáže, že jde vlastně o Tok’ru – tím ostatně seriál existenci odboje a spojenců prvotně startuje. Po všemožných vytáčkách z řady první však není dlouho jasné, jestli Carterová se svítícíma očima jenom nekecá. Navíc tu opět máme strach z toho, jak snadno se lze Goa’uldem nakazit – prostě jenom někomu dáte umělé dýchání, pak to trochu zasyčí a hurá, můžete si v noci při cestě na záchod svítit vlastníma očima. Prostě pecka!

V hrobce

Horor v průběhu seriálu povážlivě klesal, v průběhu páté řady se však tvůrcům po někdejším strachu o postavy povážlivě zastesklo - a tak vznikl díl V hrobce. V něm se vydá společný americko-ruský tým po stopách ztraceného předešlého ruského týmu a ocitnou se uvěznění goa’uldské hrobce s „Vetřelcem“. Mimozemská bestie s Goa’uldem v sobě sežere většinu slovanských bratří, díky mocnému brnění scénáře však SG-1 s poslední ruskou vojandou nakonec unikne.

V sevření hada

Zdaleka nejvíce se horor, či spíše napětí, dařilo Hvězdné bráně v epizodách s vojensky říznutou zápletkou. Děsit se Goa’uldů je jedna věc, ale vlízt do jejich mateřské lodě na cestě k Zemi, to je už jiná kává. Přelom první a druhé řady byl díky sebevražedné misi napínavější než cokoliv předtím a zdejší „komando momenty“ fungují dodnes. Opět platí, že se v pozdějších řadách z misí na palubách ufounských lodí stala vlastně tradice. Ale poprvé je to vždycky nejožehavější a děsivější kontury dokresluje i nápadně tlumené světlo kulis...

Černá díra

Co může být děsivějšího než černá díra? Jasně, díky Interstellaru je jí dnes fascinován kdekdo. Ale snad jenom Hvězdné bráně se podařilo vzácně propojit horor kolem astrofyzikálního budulínka s jedním z nejlepších dílů vůbec. Když SGC vytočí planetu obíhající černou díru, nejenže tu uvězní zdejších SG tým (a jsou nuceni se na to vlivem zpomalení času pořád koukat!), ale zároveň tím ohrozí i Zemi. Skrze červí díru totiž proniká radiace, která hrozí stejným efektem jako za horizontem událostí. Je to chytré a je to děsivé – zkrátka je to Hvězdná brána v jedné ze svých nejsilnějších epizod!

Hvězdná brána se na COOLu otevírá každý všední den v 10.20 a 16.25!

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný