7. července 2021 14:00

7 věcí, které nevíte o Lokim: Kdo ho měl původně hrát a co je jeho ultimátní slabinou?

Thorův proradný a lstivý bratr Loki patří mezi vůbec nejpopulárnější postavy komiksového i filmového Marvelu. Tyhle věci jste o něm rozhodně nevěděli.

Těžko byste hledali filmového padoucha posledních let, který je tak výrazný jako Loki. Lstivý bůh a bratr osvalenějšího geroje Thora si získal srdce fanoušků i fanynek vzhledem Toma Hiddlestona, ale také vychytralostí, tragickým osudem i neustálou změnou stran dobra a zla, které z něj činí libivého antihrdinu. Myslíte si, že o Lokim víte všechno? Jsme si jistí, že následujících sedm faktů jste rozhodně netušili.

7) Původně byl zrzek

Loki se jako Thorův bratr objevil poprvé v roce 1962 v komiksovém sešitě Journey into Mystery #85 a jeho účel byl prakticky stejný jako ve filmech. Jenže postava jménem „Loki“ se objevila ještě dříve. V roce 1949 vydal Timely Comics (pozdější Marvel) sérii příběhů o putování komiksové sirény Venuše. A ta se při této příležitosti připletla i po bok zrzavého „Lokiho“, který ovšem v této inkarnaci není entita ze severské mytologie, ale poněkud překvapivě jde o persónu ze... starořeckého podsvětí!

6) Původně mohl mít jinou tvář

I ve filmové verzi se Loki mohl značně lišit. Prapůvodně fanoušci dokonce rozjeli kampaň, která si Lokiho představovala s tváří Joshe Hartnetta z trháku Pearl Harbor. Později napadaly filmaře i jiné castingové volby. Silným kandidátem na obsazení byl totiž například Jim Carrey. Ironií osudu by to pro něj nebyla první komiksová role spojená s Lokim, neboť magická maska, která propůjčila Carreymu schopnosti ve filmu Maska, byla totiž v komiksové předloze od Dark Horse Comics také vytvořena mytologickým Lokim. Vše ale dopadlo dobře a namísto Carreyho jsme se seznámili s Hiddlestonem.

5) Zformoval anti-Avengers (i Avengers)

Loki vždycky uměl pro své potřeby naverbovat nejrůznější sebranku zloduchů, ale ne vždy měl z výsledku nutně radost. Hned na počátku Avengers tak vlastně způsobil vznik této formace superhrdinů, když se je snažil přesvědčit, že Thor je ve skutečnosti hlavní padouch! Nevyšlo mu to zhruba stejně, jako skoro o půlstoletí později v prvních filmových Avengers.

To ale neznamená, že se Loki vzdal. Postupně vytvořil i vlastní protipól Avengers, partu superpadouchů ve složení Dr. Doom, Kingpin, Magneto, Mandarin, Red Skull a další. A pokud bychom mohli zvolit, jaký další příběh s Lokim bychom rádi viděli na plátně, podobná anti-týmovka by byla vysoko na špici našich priorit.

4) Inspiroval se hned několika legendami

Pro filmovou inkarnaci se Tom Hiddleston inspiroval při vymýšlení svého projevu hned několika různými filmovými kulty. Loki je totiž liška podšitá a nabízí různé tváře (bez ohledu na jeho iluze) různým lidem. A to znamenalo i emulovat různé postavy a herce. Pro zachycení Lokiho tajuplné nálady se tak Hiddleston inspiroval v Lawrenci z Arábie s tváří Petera O'Toola. Pro zachycení Lokiho pološílené tváře byl naopak inspirací Jack Nicholson. A nakonec, protože Loki se dovede i pořádně rozzuřit, se pro scény naštvanosti inspiroval u samotného Clinta Eastwooda!

3) Byl dokonce i ženou

Loki nemá v komiksech problém ani se změnou pohlaví. V roce 2014 se v rámci zápletky Agent of Asgard rozhodl ho několikrát změnit v okamžiku, kdy předstíral, že je Scarlet Witch. Později se dokonce vtělil do Lady Sif zrovna v době, kdy s Lokim zrovna chodila. Kupodivu nešlo o žádnou agendu progresivních scenáristů, neboť i mytologický Loki se dovedl měnit do ženské podoby a strávil tak třeba 8 let jako pastevská děvečka! Pohlaví nicméně není jediný způsob, jak se může Loki vrátit s jinou tváří.

2) Umřel (i v komiksu)

Současný seriálový Loki je vlastně již druhou inkarnací – ta původní zemřela během událostí Avengers: Infinity War. Ve světě komiksu se stalo něco podobného. Po jistých událostech Loki v komiksu umírá, ale nedlouho poté se znovunarodí jako desetiletý chlapec. Kvůli vygumované paměti (pokud ho tedy zrovna „neposedne“ duch původního Lokiho) se tento „Kid Loki“ dokonce stane i členem mladších Avengers! Inu, i v případě, že by Toma Hiddlestona přejela tramvaj, má zkrátka Marvel způsoby, jak Lokiho vrátit zpět do hry.

1) Jeho nemesis je... voda?

Loki je bezpochyby nejvíce zapamatovatelným záporákem filmových marvelovek a trumfuje i samotného šíleného titána Thanose. O to překvapivější je, že na filmovém plátně nikdy nedošlo na odhalení jeho kuriózní slabiny, jíž je... voda. Jak se dávno provalilo v komiksu, Lokiho schopnosti pod vodou nefungují. Nemůže se tu maskovat za jiné bytosti či vytvářet iluze. Byť tato Achillova pata nebyla později příliš rozebrána (znamená to, že se Loki nemůže ani vykoupat? Není potom sprcha ultimátní detektor Lokiho?), jde o slabinu tak bizarní, že napůl doufáme, že bude jednoho dne odhalena i ve filmu či seriálu.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný