8. srpna 2016 13:45

9 věcí, které nevíte o seriálové Hvězdné bráně: Co se přidávalo do Časové smyčky?

Chappa'ai stále nevydala všechna svá tajemství.

Je to už dekáda, co se tým SG-1 vydal na svou poslední seriálovou misi. Hvězdná brána je možná mimo vysílání, její odkaz o délce 17 řad (všech serošů) však žije hutně i dnes. Následující devatero zajímavostí by vás totiž mělo pořádně překvapit!

1) Slavná "golfová scéna", při níž Jack a Teal'c trojkou železem střílejí míček do hvězdné brány, původně v díle Časová smyčka být neměla. Tvůrci ji museli dodatečně dotočit, protože byl původní sestřih epizody příliš krátký!

2) Prakticky každá poslední epizoda sezony od konce 5. řady zamýšlena i jako poslední díl seriálu jako takového. Do 7. řady měla Hvězdná brána skončit navazujícím filmem odhalujícím Atlantis, později měla být pochodeň předána navazujícím seriálům.

3) Ačkoliv byl v době natáčení seriálu internet ještě v plenkách, producenti již tehdy zkoušeli nové možnosti, jak do vymýšlení vnést fanoušky. Díl 4. řady Povznesení, v němž se Carterová skamarádí s povzneseným Antikem Orlinem, vznikla právě z nápadu jednoho z fanoušků na diskusním fóru.

4) Ačkoliv z předešlého celovečeráku Rolanda Emmericha nepoužil štáb skoro nic, pár fragmentů si z filmu si do seriálu přece jen našlo cestu. Produkce například vystavěla dvojici maket hvězdných bran – jednu pro natáčení v kulisách SGC, druhou pohyblivou pro natáčení v exteriérech – a obě obsahovaly něco z původní filmové brány.

5) Hned několik producentů může být viděno v samotném seriálu. Vedle známého vedoucího kaskadéra Dana Shea, který hraje seržanta Silera, je to zejména dvojice režisérů Peter DeLuise a Martin Wood. První se objevil třeba jako generál v díle Urgo, druhý pak po Silarově boku v episodě Nemesis.

6) Roland Emmerich, tvůrce původního filmu, seriál bytostně nesnáší – je to však zaviněné hlavně tím, že svůj film zamýšlel jako plánovaný první díl filmové trilogie. Na přespříští rok ostatně Emmerich plánuje film nový – remake své Hvězdné brány…

7) Nášivky na uniformách postav nebyly zvoleny jenom tak náhodně pro parádu – konotují totiž i historii charakterů, které je nosí. Například generál Hammond podle scénáře prošel válkou ve Vietnamu, na jeho hrudi se tak skví Válečný kříž Vietnamské republiky, který jinak nosí skuteční veteráni indočínského konfliktu.

8) Americké letectvo ostatně platilo za velkého fanouška celého seriálu. Hned dva skuteční náčelníci štábu, generál Michael Ryan a generál John Jumper, si tak v seriálu sami krátce zahráli. Richard Dean Anderson rovněž dostal speciální vyznamenání udělované letectvem zřídkakdy civilistům – byl totiž jmenovaným čestným brigádním generálem! Ne vždy však bylo letectvo ze seriálu nadšeno – v první řadě například odmítlo do scénáře vpustit zmínky Oblasti 51, později z tohoto požadavku zjevně ustoupilo.

9) Produkční štáb seriálu vznikl tak trochu omylem – Brad Wright a Jonathan Glassner spolu sice již spolupracovali na nových Krajních mezích, avšak každý z nich navrhl separátní vizi seriálu navazujícího na film Hvězdná brána. Teprve když zjistili, že dělají dva nápady ke stejné vizi, dali je producenti dohromady. Richard Dean Anderson byl jejich první volbou na hlavní postavu, zbylí tři herci se skamarádili již na castingu – a tak je producenti povýšili do hlavních rolí.

Hvězdná brána se na COOLu otevírá každý všední den v 10.20 a 16.25!

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný