11. ledna 2019 16:44

9 věcí, které nevíte o American Horror Story: Hotel

Hotel Cortez vás očekává.

Již v neděli ve 23.50 se na COOL vrací American Horror Story s premiérou 5. řady jménem Hotel. Těšit se můžete na další psychedelickou zápletku plnou strachu a hnusu, tentokrát v jednom svérázném losangeleském příbytku. AHS se tím v mnoha ohledech vrací ke kořenům, v jiných se však nebojí ani inovací. Vypíchli jsme pro vás to nejdůležitější, co jste o Hotelu nejspíš nevěděli!

09) Zápletka nové řady se, jak plyne z názvu, točí kolem tajemného hotelu Cortez v Los Angeles. Ten padne do oka pozoruhodnému detektivovi, jelikož disponuje pestrou paletou obskurních postaviček a jejich příběhů.

08) Pátá řada si vybojovala celkem osm nominací na ceny Emmy, tedy jakési televizně-seriálové Oscary. Patřily mezi ně i nominace za herecký výkony Sarah Paulson a Kathy Bates.

07) V Hotelu se vrací celá řada známých tváří z předešlých řad - krom výše zmíněných i Evan Peters, Wes Bentley, Matt Bomer nebo Chloë Sevigny. Nevrátí se naopak Jessica Lange a Frances Conroy. Nově pak přibyla dvě významná jména - Cheyenne Jackson a zejména Lady Gaga. Ta si zahrála postavy výstřední krvosajky, které je zhruba sto let!

06) Novinkou je i skutečnost, že pátá řada tak trochu opustila původní antalogickou formu seriálu. Stále platí, že Hotel nabídne nový příběh a nové postavy. Od páté řady se však začínají některé zdejší události výrazně spojovat s událostmi ze starších řad. Sám hotel Cortez ostatně (dle slov scenáristů) stojí kousek od vražedného domku z 1. řady American Horror Story.

05) Všechna patra hotelu jsou ve své stylizaci inspirovány hororem Osvícení z roku 1980 od legendárního Stanleyho Kubricka. I v tom ostatně šlo o vražedný hotel, v němž jsou ceny na pokoj tou zdaleka nejméně šílenou místní veličinou.

04) To se podepsalo i na ceně produkce, kulisy hotelu Cortez totiž patří mezi ty nejdražší v celé historii American Horror Story. Návrhář kulis Mark Worthingon pro natáčení postavil dvě celá ozvučená patra včetně funkčního výtahu!

03) Inspirací filmařů byly krom Osvícení i další reálné příběhy - zejména neslavný skutečný losangeleský hotel Cell. Část inspirace pochází i z pomatené mysli sériových vrahů Richarda Ramireze nebo Jacka Unterwegera.

02) Pátá řada je pak věnována Elise Lam, která v hotelu Cell za neobjasněných příčin zemřela v roce 2013. Lam byla nejprve ohlášena jako zmizelá, načež losangeleská policie zveřejnila bezpečnostní video z výtahu, na němž se Lam chová, jako kdyby ji někdo sledoval. Její tělo bylo později objeveno uvnitř zásobárny s vodou na střeše.

01) Nejvýznamnější porci inspirace ale obstaraly vraždy H. H. Holmese, prvního amerického sériového vraha, který si na konci 19. století postavil v Chicagu vlastní hotel, v němž zabil několik svých obětí. Holmesovy činy sice byly (i jím samotným) značně zveličeny, nelze však popřít, že při popisu jeho života vstávají hrůzou vlasy na hlavě!

První díl American Horror Story: Hotel začíná na Prima COOL v neděli ve 23.50!

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný