23. listopadu 2020 00:02

9 věcí, které nevíte o seriálu Ajťáci: V americkém remaku hrál Mosse stejný herec

Zajímavosti o předskokanovi Teorie velkého třesku.

Každé pondělí večer si teď na COOLu můžete vpálit kultovní britský sitcom Ajťáci (alias The IT Crowd). Roy, Jen a především Moss se na vás těší v seroši, který byl prvním úspěšným sitomem o životě geeků. Tak trochu duchovní „předskokan“ Teorie velkého třesku – ale v typicky britském stylu – se vysílal mezi lety 2006 až 2013, těžko by však vznikl, kdyby si ho nevydupal jeho tvůrce Graham Linehan. Poznejte ty největší špeky, které s Ajťáky souvisejí!

09) Traduje se, že Grahama Linehana k tvorbě Ajťáků inspirovala návštěva skutečného ajťáka, který přišel k němu domů opravit jeho počítač – a neměl zrovna dobré sociální schopnosti.

08) Linehana mimochodem můžete v seriálu mnohokrát vidět – zahrál si například sovětského kuřáka, nájemného vrahouna nebo esoterika v poušti.

07) Britské muzeum počítačů propůjčilo filmařům svou sbírku počítačů ze 70. a 80. let. Mezi stroje před kamerou, proti nimž má lepší výpočetní kapacitu i vaše kalkulačka ze základky, patří Altair 8800, Oric Atmos, Amstrad CPC 464, Sinclair ZX81, Sinclair ZX Spectrum +2, Commodore 64, Commodore PET, Atari ST, Sord M5, Acorn RISC PC600 nebo BBC Model B.

06) Geoinformatický software MOSS (Map Overlay and Statistical System), který inspiroval i jméno asi nejznámější postavy sitcomu (po Douglasu Reynholmovi…), můžete vidět na poličce za naším vlasatým hrdinou.

05) Linehan napsal celý seriál sám! Něco takového je v dnešní seriálové tvorbě obrovskou výjimkou, na druhou stranu tak ale lze říct, že jsou Ajťáci stoprocentním autorským počinem. Linehan ještě pár let nazpět plánoval i navazující seroše – především spin-off zaměřený čistě na Douglase Reynholma. Nicméně kdo si vzpomene na Joeyho, někdejší spin-off Přátel, ten je asi rád, že na podobné projekty zatím nedošlo.

04) Seriál každopádně dostal nečekanou (i když, jak pro koho) mutaci – měl mít totiž americkou verzi se stejnými postavami, jichž se ujali jiní herci (s výjimkou představitele Mosse). Pilotní díl však údajně byl tak špatný, že stanice NBC celý projekt zařízla.

03) Ajťáci si vysloužili kultovní status nejen mezi „obyčejnými“ diváky, ale i mezi skutečnými ajťáky. Ti typicky oceňují absolutní věrnost jejich práci – a hláška „Zkusili jste to vypnout a zapnout?“ zdomácněla i u nás!

02) K napsání postavy gotha Richmonda inspiroval Linehana pohled na dva skutečné gothy, kteří… se svým netypickým vzezřením hráli golf, jako by se nechumelilo.

01) Noah Fielding, jenž si zahrál právě Richmonda, se ve 3. řadě seriálu příliš neohřál – důvodem byla jeho potřeba v jiné kultovce jménem The Mighty Boosh. Přesto tvůrci zvolili originální výmluvu, proč Richmond není před kamerou – jeho postava dostala typickou nemoc ajťáků, totiž kurděje.

Ajťáci běží na Prima COOL každé pondělí ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný