8. srpna 2017 18:28

Tyhle 4 horory vycházejí z neskutečně děsivé reality! Viděli jste je všechny?

Fantazie s reálnými základy.

Páteční horor Záhada Hory mrtvých startující na Prima COOL ve 22.15 vůbec nezakrývá svou inspiraci ve skutečném tajemném případě zmizení horolezců na úpatí Cholatčachl (Hora mrtvých), které se událo v roce 1959. Filmový příběh je samozřejmě vymyšlený. Podobný přístup nicméně mělo k látce hned několik legendárních tvůrců hororového žánru.

04) Psycho

Snímek o tom, kterak v sobě milý mladík ukrývá zrůdnou bestii (a že není vhodné se v hororech sprchovat), sice přivodil špatné jméno lidem s poruchou osobnosti, ve skutečnosti se však z jejich řad vrazi rekrutují jenom zcela výjimečně. Namísto toho měl původní zdroj Normana Batese zcela jiné kořeny...

Inspirací filmu byl totiž případ vraha a vykradače hrobů Eda Geina, který na konci 50. let zabíjel a pohřbíval ženy ve Wisconsinu. Kůže svých obětí rovněž stahoval a vytvářel si z nich masky, řemeny a nejrůznější další kuriozity (pokud jste sériový vrah). Odtud románový autor Robert Bloch svůj inspirační zdroj změnil na někoho, kdo si sice neobléká cizí kůže, ale metaforicky se mění do své matky.

03) V zajetí démonů

Po realistické inspiraci si tentokrát dáme jednu spekulativnější – horor V zajetí démonů je totiž inspirovaný dvojicí skutečných "paranormálních vyšetřovatelů", Edem a Lorraine Warrenovými, a jeho tvůrci tvrdí, že je snímek víceméně autentickou adaptací událostí, ke kterým mělo dojít v roce 1971 na farmě v Rhode Islandu. Stejně tak manželé údajně vlastnili i panenku Raggedy Ann, která byla zase inspirací pro Annabelle.

Nakolik Warrenovi skutečně dané příběhy prožili, a nakolik patří do kategorie Baronů Prášilů, si musí každý rozhodnout sám – žádný oficiální zdroj, jak je už zvykem, jejich případy nikdy nepotvrdil. Když však nic jiného, minimálně v jistém subjektivním úhlu pohledu, totiž ve hlavách skutečných Warrenových, se jejich příběhy skutečně staly...

02) Otevřené moře

Naopak zcela realistickým hororem, v němž není místo pro vrahy, monstra ani ufouny, je film Otevřené moře – v něm duo postav skončí na otevřeném moři a zjistí, že netřeba fiktivních bestií. Zabít vás může i stará dobrá Matka příroda, pokud si nedáváte pozor! Děj filmu lze samozřejmě odvodit od každé druhé námořní katastrofy, jedna specifická však snímek inspirovala dočista.

Jednalo se o případ páru Toma a Eileen Lonerganových, kteří se v lednu 1998 ztratili poblíž Velkého korálového útesu nedaleko Austrálie. Jejich osud byl ještě smutnější, než ve filmu – oba totiž na místě zapomněla (!) potápěčská společnost, která si svůj omyl uvědomila až po dvou dnech. Lonerganovi nikdy nebyli nalezeni...

01) Noční můra v Elm Street

Na závěr si opět dáme jeden případ, který je věrný realitě jenom zčásti – i ona část je však děsivější než den bez oběda. Samozřejmě, na rozdíl od Warrenových režisér Noční můry z Elm Street netvrdil, že se jeho případ ducha vraždícího sexy teenagery v jejich snech doopravdy stal. Došlo však na něco vcelku podobného.

Před vznikem námětu totiž trojici kambodžských uprchlíků v Americe postihla série relativně záhadných úmrtí. Všechna se přitom stala ve spánku. Vzhledem ke stavu, v jakém lidé z Kambodže utíkali, by to nebylo tak překvapivé – když o případech pozdější tvůrci Noční můry přirozeně četli v novinách, sepnuly se jim (i pro exotický původ) do jakéhosi příběhu. Voilà, prototyp Freddyho Kruggera byl na světě!

Poznejte Záhadu Hory mrtvých v pátek ve 22.15 na Prima COOL.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný