8. října 2018 15:34

Clarkson vs. LeBlanc: 7 nejlepších moderátorů Top Gearu

Komu to za volantem šlapalo nejvíc?

Jedeme do cílové rovinky! Poslední díl 25. série Top Gearu začíná na COOLu již v úterý ve 20.15 a zaměří se na test moderních SUV v čele s Alfou Romeo Stelvio a Range Roverem Velar. Již třetí série Top Gearu po odchodu Clarksona a spol. je tedy skoro za námi. A jelikož se po té další budou opět měnit moderátoři (Matt LeBlanc skončí), rozhodli jsme se popřemýšlet nad tím, komu vlastně šlo moderování Top Gearu nejvíc.

07 & 06) Angela Rippon & Tom Coyne

Kdo že? Pokud si na velké komedianty Angelu a Toma nepamatujete, nemáme vám to za zlé. Tohle duo totiž uvádělo první roky Top Gearu zpátky v dřevních letech od r. 1977! Top Gear tehdy samozřejmě vypadal úplně jinak – šlo v zásadě o normální britský pořad, který měl asi tolik humoru, kolik se od motoristického měsíčníku ve státní televizi britské vlády v 70. letech dá jen očekávat (jinými slovy: ne moc!). Pro ilustraci nejspíše postačí skutečnost, že zlatým hřebem adrenalinové první sezony byl rozhovor s britským ministrem dopravy! Angela a Tom se vlastně příliš nevylučovali od svých mnoha následovníků, jen za jejich prvenství jim však musíme udělit cenu útěchy.

05) Tiff Needell

Oproti tomu Tiff byl už notně významnější tváří! Tenhle “Clarkson před Clarksonem” sice stále šéfoval staré verzi Top Gearu (začal v roce 1987), ale z jejího formátu jako správný profík vymáčkl maximum. Needell v sobě ostatně kombinoval to nejlepší z obou světů – v kapse měl jak strojařský titul, tak i zkušenost skutečného silničního závodníka. Když tak BBC starý Top Gear zrušila (Clarkson jej restartoval až půlrok na to v roce 2002), Needell přešel s celou starou redakcí pod britský Channel 5, kde dodnes tvoří pořad Fifth Gear.

04) Matt LeBlanc

Popojedeme do aktuálních časů. Ačkoliv Matt “Joey” LeBlanc určitě nemá univerzální popularitu, po otřesném Chrisu Evansovi z 23. série rozhodně platí za výrazné zlepšení a nová podoba Top Gearu si díky němu našla své pravé gró. LeBlanc je sice jako Američan v Top Gearu trochu netradiční podívanou, ale co už. Paradoxně když už se zdá, že si “Joey našel svou velkou roli”, se ovšem ukazuje, že se ani Matt v Top Gearu příliš dlouho neohřeje – příští 26. série bude totiž jeho poslední. Kdo jej nahradí, zatím nevíme, již nyní si však troufneme říct, že daná osoba zřejmě nepřekoná další tři jména z našeho seznamu...

03) James May

Na hlavní místa nelze pasovat nikoho jiného než nejkultovnější trio – bronzovou medaili přitom vlepíme Jamesi Mayovi. Jeho postarší, nostalgií oplývající uvaděč je neoddělitelnou součástí původní Clarksonovy éry, během níž si Top Gear vybojoval globální popularitu i regionální kontroverzi od Argentiny po Rumunsko. Byla to součást jejího apelu, ale taky důvod, proč si zrovna vládní televize jako BBC nemohla dovolit situaci tolerovat donekonečna. Buď jako buď, May z legendárního tria skončil poslední – a přesto platí za notně většího vítěze než drtivá většina jiných uvaděčů Top Gearu!

02) Richard Hammond

Pokud May v Top Gearu platil za takového obstarožního divného strejce (což myslíme jedině jako pochvalu!), Hammond naopak sehrál jakési staršího bratříčka. Ačkoliv by teoreticky měl sehrát roli geeka, nejčastěji se Hammond vybarvil jako ústřední hezoun s pozorností křečka, který si čas od času vyzkoušel ty největší kaskadérské kousky. Potopit se v autě na dno bazénu? Jasně, proč ne! Jeho sympatický kukuč a lehký opar zmatenosti mu však přesto přihrály o chlup lepší pozici než v případě Jamese.

01) Jeremy Clarkson

Nikoho jiného než Jeremyho Clarksona však na první místo postavit nemůžeme! Byl to právě on, kdo Top Gear uváděl rekordní tři desetiletí (nastupoval ještě za Needellovy éry) a přeměnil jej ze vcelku normální televizní podívané do extravagantní estrády s příchutí benzínu. Clarkson samozřejmě ani po svém odejití z BBC hlady neumírá, objevují se navíc (opravdu jen letmé) náznaky, že by se snad za kormidlo Top Gearu mohl po exilovém období vrátit. Uvidíme! Těžko popřít, že jde o o jedinečný komediální talent, jenom kdyby se mu nepodařilo davy potenciálních příznivců čas od času tak mocně nahněvat, mohl s námi v Top Gearu být dodnes...

Poslední díl 25. série Top Gear začíná na Prima COOL v úterý ve 20.15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný