23. června 2016 15:39

Tohle je 5 nejrealističtějších sci-fi filmů, seriálů a her! Znáte je všechny?

Killjoys: Vesmírní lovci (2) - upoutávka

Protože na autenticitě záleží.

V pondělí večer ve 22.00 se Killjoys: Vesmírní lovci na Prima COOL vydávají na svou další misi. Jak jste si již mohli sami všimnout, tenhle sci-fi seriál není přehnaně utopený v technoblábolech a fantasmagoriích – naopak hrdě následuje stopy těch realističtějších ze sci-fi světů. Vzpomněli jsme na pět dalších děl, která dokazují, že na autenticitě záleží.

2001: Vesmírná odysea

Stará dobrá Kubrickova Vesmírná odysea je dodnes nepřekonaná. Důvod? Kubrick si nejen dal tu práci a kontaktoval inženýry z NASA, aby mu navrhli techniku a lokace, ale navíc s Arthurem C. Clarkem omotali příběh kolem sic žánrové story (kontakt s ufouny), leč pořád takové, která nepopírá realitu.

Jasně, částečně je to rovněž důvod, proč je 2001: Vesmírná odysea... tak trochu nudná. Zároveň je to však i víc, než o co se snažila většina dalších filmařů anebo vývojářů. Kdyby ve Vesmírné odyseji létaly křižníky a stíhačky, řešíce mimozemské invaze, ke statusu realistického příběhu by jí nepomohl ani tucet designů od NASA.

Battlestar Galactica

Prakticky žádní mimozemšťané, nula divných masek, žádné štíty, žádná snadná řešení! Ačkoliv Battlestar Galactica disponuje nadsvětelným pohonem, vesmírná válka je v jejím podání genocidním byznysem, z něhož mají všichni přítomní akorát tak drsné noční můry.

Skutečné kosmické války jednou možná přesto nebudou vypadat tak jako tady – Battlestar je pořád uvězněna v představě vesmíru jako námořního bojiště, se stíhačkami a bitvami na dohled. Množina změn oproti Běžné Seriálové Sci-Fi ™, které tvůrci BSG učinili, však z jejího sledování přesto dělá zážitek, který je o něco blíže zemi. Dokonce ve více smyslech!

Interstellar

Když si odmyslíme poslední půlhodinu, v níž se odhalí, že láska je další rozměr kosmu a cestování časem začne být realitou, Interstellar je mrazivě blízko tomu, jak by mohla vypadat skutečná výprava ke vzdáleným končinám s cílem najít nový domov pro umírající lidstvo.

To nejpodstatnější a nejkouzelnější je navíc vykreslení astronautů, vědců a inženýrů jako hrdinů, kteří zachraňují lidstvo – a nikoliv tím, že by někde po nocích běhali s paprskomety a zabíjeli padouchy, ale jednoduše tím, že dělají svou práci – staví rakety a létají v nich pro dobro přežití. Navzdory svému fantasknímu finiši je tak Interstellar nejrealističtějším a technologicky nejoptimističtějším filmem za hodně dlouhou dobu.

Kontakt

I v Kontaktu je středem zájmu notně nerealistický prvek, konkrétně masivní hvězdná brána, jejíž plány nám poslala neznámá mimozemská rasa radiovou komunikací. Celý scénář je však spíše spekulativní než fyzikálně nereálný – nakonec, červí díry předpověděl i Einstein.

Těmi pravými, mrazivě realistickými okamžiky filmu jsou však palety způsobů, jakými na onu hvězdnou bránu reagují vlády i lidé. Někdo v ní vidí prostředek invaze, jiný zase Satanovo dílo, další prostě „jenom“ pokročilý dopravní prostředek. Těžko říct, jak by lidstvo reagovalo, kdyby k němu skutečně přilétla, když ne flotila, tak alespoň zpráva z vnějšího vesmíru – spíše než ve Star Treku by to ale asi vypadalo podobně depresivně jako v Kontaktu.

Mass Effect

Máte jistě pravdu – Mass Effect je space opera jako bič. Tady si bere leccos z Hvězdných válek, támhle ze Star Treku, onde zase ze Stargate. To nejsou zrovna jména spojovaná s krutým realismem. Jenže u všech svých vykradených technologií od FTL po štíty si tvůrci dali tu práci, aby jejich fungování vysvětlili bez přemíry principů vycucaných z prstů.

Nadsvětelné cestování sice obchází Einsteina, vývojáři však vynaložili spoustu práce s vysvětlováním, jak by to bylo možné. Element nula by skutečně něco takového dovolovat, kdyby existoval. S hypotetickou exotickou hmotou ostatně počítají i plány na „skutečné“ nadsvětelné pohony reálných vědců (jenom s tím, že vlastně pořád nevíme, kde exotickou hmotu vezmeme). A tím svět Mass Effectu teprve začíná. Všudypřítomný cynismus daný RPG mechanikami a možnost si zvolit vlastní styl hraní z Mass Effectu právem činí jednu z nejvýznamnějších sci-fi naší generace.

Killjoys: Vesmírní lovci vyrážejí do akce v pondělí ve 20.15 na Prima COOL.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný