11. listopadu 2016 11:59

Tohle je 5 nejlepších sci-fi, v nichž se předvídá budoucnost! Viděli jste je všechny?

Minority Report (5) - upoutávka

Tyhle filmy vám pořádně zamotají hlavu!

S další středou na COOLu pokračuje i seriál Minority Report, který vám ve 20.15 přinese další příběh ze světa budoucnosti, již ve filmové podobě proslavil biják Toma Cruise. Budoucnost se ovšem v Minority Report předvídá hned dvakrát – jednak je seroš zasazen do roku 2065 a jednak umějí dění o fous dál sledovat jistí nadaní jedinci. Pokud se ve sci-fi něco takového objeví, vemte na to jed, že s proroky bude jenom mrzení. Tak jako v pětici nejlepších sci-fi, v nichž se předvídá budoucnost.

Next

Ačkoliv se Next s Nicolasem Cagem proslavilo hlavně jako biják, v němž má titulní drsňák zdaleka nejhorší účes své kariéry, jádro filmu je vzdor posměváčkům překvapivě solidním béčkem. Cage tu totiž hraje muže, který vidí do budoucnosti a je s to ji svými činy ovlivňovat. To krom celé porce komických scén, například prožívání všech různých proměnných při balení žen, rovněž znamená, že se Cageův požitkář pro hlavní story ve formě zastavení teroristického útoku musí do celé šlamastiky namočit pořádně po krk. Není totiž schopný předpovídat budoucnost cizích lidí, ale jenom tu svou.

Výplata

Naopak rozlousknutí zítřka celého světa je ústředním cílem záporáků v další sci-fi Výplata. Mimochodem, spolu s Next a Minority Report jde hned o tři filmy inspirované romány/povídkami Philipa K. Dicka, rovněž praotce Blade Runnera či Total Recall. Každopádně, jakkoliv si filmová Výplata upravila Dickovu předlohu notně po svém, zdejší příběh klape solidně na poli béčkového sci-fi, jež je o fous chytřejší, než čekáte. Sledujeme tu totiž muže, který si nepamatuje poslední roky svého života (a zejména své práce), ale postupně zjišťuje, že vytvořil mašinu na předpovídání budoucnosti a připravil celou sadu indicií pro její zničení.

Proroctví

Co je to s Nicolasem Cagem a vizemi budoucnosti? Proroctví je jeho druhý snímek v seznamu, tentokrát je však jeho geroj pouhou obětí v cizí předpovědi. Jmenovitě jde o sérii čísel z roku 1959, která do detailu popisuje datum, souřadnice a počet obětí každé významné katastrofy z posledního půlstoletí. Už vyrovnat se s tímhle by byl solidní materiál pro psychiatry (zvláště i Cage!), problém však spočívá v tom, že poslední katastrofa na seznamu slibuje globální anihilaci a kvapem se blíží. Zachrání Cage svět? Inu, svým způsobem ano – jenom ne ten náš.

Minority Report

Na katastrofy, teroristy i další globální ohrožení se naopak zvysoka vybodli v Minority Report. Snímek Stevena Spielberga využívá notně vágní predikce pouze k lapení vrahounů. Krizovka nastane v okamžiku, kdy se najednou na obrazovce příštího vraha objeví tvář Toma Cruise, který je velitelem celé jednotky Precrime. Paranoidní svět zítřka je doplněn o ještě paranoidnější časové paradoxy, totiž skutečnost, že Cruiseova vražda je vlastně zoerchestrovaná dopředu a ve skutečnosti tu jde o něco zcela jiného, většího… ale stále nikoliv globálního.

Na závěr si dáme jedno velké odlišení od zbylých bijáků. Doposud jsme totiž řešili zejména blockbustery, kde předpovědi budoucnosti obvykle doplňovalo štěkání zbraní, ironické hlášky maskulinních hrdinů a závěrečné vítězství. A Pí od Darrena Aronofského přesně takovým filmem není! Už jen tím, že jde o černobílý, ultralevný a zádumčivý snímek o psychických problémech jeho hlavního hrdiny Maxe. Ten se jal aplikovat matematické rovnice všeobecných veličin na přírodní jevy – jenže se pro své zdraví dostal příliš blízko pravdě o podstatě reality. Podzápletka, kdy se jeho postup snaží zneužít parta vysoce postavených lidí pro předpovědi burzy a vůbec se jim to nedaří, je v té schíze sice podružná, ale dodává jí koření absolutní bezvýchodnosti!

Seriál Minority Report vám vyjeví budoucnost již ve středu ve 20.15 na Prima COOL.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný