16. března 2023 15:00

Konečně zásadní odhalení! Poslední díl The Last of Us prozradil klíčový detail, který předloha zatajila

První sezona The Last of Us se z podstatné části drží videoherní předlohy. Poslední díl ale prozradil jednu důležitou novou věc, která může výrazně promluvit do budoucnosti celého seriálu.

Jak se stala Ellie imunní vůči houbě cordyceps? Dosud nezodpovězenou otázku celé série The Last of Us nečekaně odhalila finální epizoda první sezony seriálové adaptace. Potvrdila tím jednu z nejpopulárnějších fanouškovských teorií a vytvořila prostor pro změny, které mohou v celém příběhu do budoucna nastat.

Porod s přidanou imunitou

Na začátek epizody totiž tvůrci přidali flashback zobrazující dramatické události, za nichž Ellie přišla na svět. Pozorujeme její matku Annu v podání herečky Ashley Johnson, která v původní videohře ztvárnila právě Ellie. Sama utíká do skrýše, kde však nenachází své přátele. V osamělém domě zjišťuje, že se blíží porod, jenže v ten moment se do domu dostane nakažený.

Přestože už není schopná pohybu, podaří se jí nakaženého s pomocí nože zdolat, pak však zjistí, že ji pokousal. Nedlouho poté porodí zdravou holčičku a utne pupeční šňůru s vědomím, že se skrz ni musela nákaza dostat i do její dcerky Ellie.

Později na místo dorazí skupina jejích přátel v čele s celoživotní kamarádkou Marlene (Merle Dandridge). Anna přizná, že je nakažená, zalže však ohledně Ellie a tvrdí, že v době napadení už nebyly propojené. Poprosí Marlene, ať se o Ellie postará, a zároveň ji požádá, ať ji ušetří trápení a nedopustí, aby ji cordyceps proměnil. Marlene se zdráhá a vypadá to, že Anně příběh o porodu a zdraví novorozeněte moc nevěří, nakonec však svolí, že se o dcerku postará a se sebezapřením ukončí život Anny.

Marlene se o Ellie skutečně postará, a když vyroste, předá jí nůž po matce. Její motivací nebyl pouze slib zesnulé kamarádce, ale taky naděje, že by Ellie mohla být imunní, což se později prokáže. Marlene následně roztočí řetězec událostí, který dovede Ellie a Joela až do nemocnice v Salt Lake City ovládané Světluškami, kde se s Marlene opět setkají a doktoři se pokusí pomocí Ellie najít protilék.

Jak to bylo ve hře?

V originále se hráči skrze útržky dozvěděli pouze, že matka Ellie zemřela těsně po porodu, nebyla však známa konkrétní příčina. „Není ti ještě ani den a držet tě v náručí je ta nejúžasnější věc, co jsem v tomhle životě zažila – životě, který brzy skončí,“ stojí ve vzkazu, který nosila videoherní Ellie u sebe. Mnozí hráči soudili, že příčinou úmrtí Anny mohla být nákaza, s níž se Ellie už narodila, a která jí dala imunitu. A přesně tuhle fanouškovskou teorii teď seriál potvrdil.

Rozhovor, který vede Marlene v nemocnici s Joelem, je ve videohře dost obecný. V seriálové verzi je naopak zřejmé, že Marlene i doktoři pracují s konkrétnější teorií, že je Ellie nakažená už od porodu a že právě jeho okolnosti zřejmě způsobily její imunitu. „Náš doktor si myslí, že cordyceps rostl v Ellie už od narození. Vytváří jakýsi chemický přenos. Posla. Normální cordyceps si myslí, že ona je cordyceps. Proto je imunní,“ vysvětlí Marlene udivenému Joelovi a dodá, že toho posla z ní musí vyjmout a rozmnožit v laboratoři, aby ho mohli dát všem.

Protože cordyceps roste v mozku, není možné dostat se k potenciální protilátce bez toho, aby Ellie zemřela. Joel to rychle pochopí a odmítá argument, že Ellie zemře proto, aby ostatní mohli žít. Ostatně nikdo neví, zda bude metoda vůbec fungovat... Rozpoutá masakr, na jejímž konci Ellie osvobodí z operačního sálu a ujede s ní vstříc komunitě, v níž přebývá jeho bratr Tommy.

Co to může znamenat pro budoucí vývoj seriálu?

Skutečnost, že Ellie získala imunitu skrze nákazu vlastní matky Anny, mění mnohé. Pokud se to přihodilo Ellie, jistě se to mohlo přihodit i mnoha dalším. Až se rozšíří znalost o možné cestě k imunitě, může to vést k tomu, že ji další lidé budou chtít napodobit tím, že budou infikovat matky těsně před porodem.

Joel při svém brutálním tažení za záchranou Ellie nezabil všechny, kdo mohli takovou informaci roznést z nemocnice do širého světa. Pro druhou sérii to otevírá mnoho variant, kterými se může odlišovat od videohry. Kdo už ji však hrál, tak moc dobře ví, že pozornost v ní nebude zaostřena pouze na ústřední dvojici...

Zdroj: IGN

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný