31. ledna 2019 12:51

Dabéři Teorie velkého třesku se pustili do zábavných pokusů. Jak dopadla jejich návštěva VŠCHT?

Finální sezona Teorie velkého třesku se blíží na Prima COOL. Její čeští dabéři zamířili na VŠCHT, aby si vyzkoušeli své vědecké nadání.

Kdo by čekal, že největším profíkem bude český hlas génia Sheldona Coopera Jakub Wehrenberg, ten by se divil. „Můj vztah k vědě je observační. Když někdo umí něco, co já ne, obdivuju ho, protože já tomu bohužel vůbec nerozumím,“ přiznal Jakub, pro kterého byl největší zážitek, že si mohl sám vyrobit prezervativ. „Nedělám to úplně každý den, že si mohu kondom vyrobit, srolovat a odnést,“ smál se.

Na rozdíl od Jakuba je Jitka Moučková pro dabování Penny doslova jako stvořená a mají mnoho společného. „Můj tatínek byl učitel matiky, fyziky a chemie, vyrůstala jsem tedy v prostředí myslitelů. Jenže se svými znalostmi těchto věd jsem na tom opravdu jako Penny, takže pro mě fyzika začala a skončila pátou třídou. Jsem ale z akce Primy COOL a VŠCHT v duchu Teorie velkého třesku nadšená! Zjistila jsem, že věda může být moc zábavná, že nás obklopuje v běžném životě. Dokážu si teď zjistit, jestli je med pravý, jestli je jogurt zdravý. Vůbec si neuvědomujeme, že vědu provozujeme každý den nevědomky všichni,“ pochvalovala si Jitka, která se náramně pobavila i s heliem a floridem sírovým, díky nimž si zazpívala Sheldonovu ukolébavku Hebké kotě s hlasem vysokým i démonickým hlubokým.

S heliem si své užila i Terezie Taberyová, která svůj hlas propůjčila Bernadette. Když si totiž zkoušela namlouvat repliky vědkyně s pisklavým hlasem, rozdíl s heliem a bez něj nebyl takřka žádný. „Navíc si stejně jako Bernadette rozumím s mikroskopem. Už jako malá jsem měla sadu Malý chemik, kde byl právě mikroskop, s nímž jsem si hrála úplně nejradši,“ zavzpomínala si Terezie. „Na škole jsem se setkala s přístupem, který mě od chemie a fyziky bohužel odradil. Kdybych věděla, co s vědou dokážu zažít za jedno dopoledne, jak je zábavná a zajímavá, tak bych se jí věnovala daleko víc. Kdo ví, kam bych se dostala,“ povzdechla si Terezie.

Dabérka neurobioložky Amy, Nikola Votočková, překvapivě prozradila, že je pravnučkou Emila Votočka, slavného chemika VŠCHT, který napsal několik učebnic a je autorem českého chemického názvosloví (-ný, -natý,- itý…). „Jenže zrovna z chemie jsem dělala na gymplu ve třeťáku reparát, takže se chudák děda celá má gymnaziální léta obracel v hrobě. Ale musím říct, že jsem nebyla z rodiny jediná, která z chemie propadala. Dědeček asi měl talent na chemii za nás za všechny a na nás už nic nezbylo,“ smála se Nikola.

Jediný, kdo se vědě věnuje celý život, ačkoli coby lajk, je hlas Rajeshe Petr Burian. „Hodně si toho přečtu, hodně toho pak zapomenu. A spoustě věcí nerozumím, ale fascinuje mě to. Právě jsem se teď tady zajímal o knihy o DNA a genetice. Je dobré pro každého člověka, aby měl základy všeobecných znalostí. Je to nedílnou součástí tvorby života, kdy si člověk může lépe dát dohromady tu mozaiku všeho, co se kolem něj děje. Když mám čas, tak se zajímám o všechno možné, věda, psychologie… Všechno se sebou souvisí.“

Kdo koho dabuje?

Dr. Sheldon Lee Cooper, B.S., M.S., M.A., Ph.D., Sc.D. – herec Jim Parsons, dabér Jakub Wehrenberg

Leonard Leakey Hofstadter, Ph.D. – herec Johnny Galecki, dabér Aleš Háma

Penny Hofstadter – herečka Kaley Cuoco, dabérka Jitka Moučková

Ing. Howard Joel Wolowitz – herec Simon Helberg, dabér Petr Neskusil

Raj Koothrapali, Ph.D. – herec Kunal Nayyar, dabér Petr Burian

Dr. Bernadette Maryann Rostenkowski-Wolowitz, Ph.D. – herečka Melissa Rauch, dabérka Terezie Taberyová

Dr. Amy Farrah Fowler, Ph.D. – herečka Mayim Bialik, dabérka Nikola Votočková

Premiérová 12. série Teorie velkého třesku začíná na Prima COOL v pondělí 4. února ve 20.50. Všechno důležité se o ní dozvíte v našem speciálu!

Radek Londin

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný