13. července 2016 13:28

Tahle rukavice zabila všechny Avengery! 5 nejmocnějších nadpřirozených artefaktů

Grimm V (13) - upoutávka

Udělátka mocnější než tucet Hvězd smrti.

V pondělí večer se ve 20.15 dostane Grimm na stopu tajemné masky Luchador, která svému parádníkovi propůjčuje obrovskou moc. Pro Nicka možná půjde o překvapivý artefakt, my veteráni fikce jsme však na podobné pekelné mašiny zvyklí. Vzpomněli jsme na patero podobných artefaktů, které byly s to hýbat celým předivem reality.

Prsten moci

Jeden prsten vládne všem – alespoň v původním Sauronově plánu z Pána prstenů. Ten spočíval v tom, že temnopán rozdá svým konkurentům danajský dar v podobě korumpujících prstýnků, jež ovládá ze svého ultimativního prstenu. Geniální projekt bohužel selhal v momentu, kdy Elfové proti kletbě zasáhli tím, ŽE SI PRSTENY PROSTĚ SUNDALI, zatímco Trpaslíci se jim odmítli podvolit. Jenom lidé, jak už je zvykem, sedli na lep. V pozdější fázi příběhu pak Prsten moci bytostně souvisel i se Sauronovou duší.

Archa úmluvy

Jasně, Archa úmluvy je mytologicky mnohem starším udělátkem než Tolkienův prsten moci – jenže, co si budeme říkat, většina z nás zná starozákonní mašinu teprve díky jistému Indiana Jonesovi. Truhla v mytologii měla obsahovat nejcennější židovské náboženské artefakty a možná byla chráněna primitivním zařízením generujícím elektřinu, leč ve fikci se namísto toho za ní honí náckové a dobrodruzi, poněvadž je magickým klíčem ke světovládě minimálně na Zemi!

Tardis

Z prastarých udělátek si však odskočíme rovnou k těm scifáckým. I když, jak se to vezme – hvědolet Tardit z Pána času (Doctor Who) je dost možná starší než Archa úmluvy. Makabrózní mašina je velká jako sluneční soustava, má dost energie na devastaci tuctu Hvězd smrti a její hlavní pasažér se k tomu regeneruje častěji než ještěrčin ocas! Navíc – shodou okolností – vypadá jako telefonní budka...

Infinity Gauntlet

Ještě o něco masakrálnější je tohle udělátko obsahující spojenou sílu šestera Infinity Gems. Již brzy se začnou marvelovky motat kolem právě “Nekonečné rukavice”, jež dodá svému majiteli ultimativní božskou sílu – a bude jenom zajímavé sledovat, jak se s Thanosem, který si na rukavici brousí zuby (a pravděpodobně i pazouru), vlastně poperou! V komiksech z toho byl ultimátní masakr, který pobil všechny Avengery, o napětí tedy v kinech nebude nouze.

Necronomicon

Na závěr se přesto vrátíme k předmětu temnějšímu než prosincová noc ve slepcových očích. Jakkoliv je možná Infinity Gauntlet mocný jako vesmír, jeho komiksová podoba je přesto na míle vzdálená od existenční hororovosti Necronomiconu, manuálu čarodějnictví a temné kronice Prastarých, jež vystupuje v románech H. P. Lovecrafta – a filmové sérii Evil Dead. Kniha samotná není ani tak mocná svou existencí, jako spíše skutečností, že obsahuje návod na přivolání dávných pánů vesmíru. A ti jsou děsivější než tucet Thanosů.

Nový Grimm začíná již v pondělí ve 20.15 na Prima COOL.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný