6. června 2017 17:29

Tahle 4 zvířata ve filmech vraždí ostošest, ale ve skutečnosti jsou téměř neškodná!

A tohle jedno to má úplně naopak...

Tisíce agresivních hadů vyrazí terorizovat kalifornské městečko v pátek večer – tedy alespoň ve filmu Chřestýši, který na Prima COOL začíná ve 22.05. Jak jsou na tom filmové potvory v reálu? Nejen chřestýši, ale i žraloci či vlci se mnohdy značně liší od filmových oblud. Jestli chcete vědět víc, stačí nepřestávat ve čtení...

Žralok

Znáte z filmu: Čelisti

Nejslavnější filmové monstrum, které v Čelistech dalo vzniknout modernímu monstrhororu, je ve skutečnosti překvapivě neškodné. Pokud se zrovna nekoupete v Austrálii a nemáte OPRAVDU HODNĚ VELKOU smůlu, žraloci si vás za oběd nevyberou. Čelisti samy jsou ostatně postavené na panice z vraždění žraloka u Jersey Shore před víc jak sto lety – za uplynulou dobu se přitom nic podobného už nestalo. Faktem je, že za to zřejmě bude moct i menší počet nejslavnějších paryb oceánu.

Vlk

Znáte z filmu: Mezi vlky

Nemlich stejně je na tom i tradiční vrahounské zvíře jménem vlk! Když se s nimi setkal třebas Liam Neeson ve filmu Mezi vlky, div by si jeden šílené bestie nespletl s filmovým Vetřelcem. Vlci však v minulosti byli poměrně nebezpečnější a za jejich "zjemnění" může zejména redukce jejich počtu (a více druhů potravy). Navíc jsme se je naučili domestikovat a udělali z nich psy – ti přitom rizikovost vlků dokazují. Domácí psi, tedy evolučně někdejší vlci, ročně zabijí na 50 tisíc lidí. Jenže film o tom, jak Liama Neesona pokouše jeho hafan, by měl daleko menší grády.

Lev

Znáte z filmu: Lovci lvů

Jedeme dál. I když lvi vypadají jako ďábelská monstra (mají ostatně žlutooranžovou srst!), ve skutečnosti je i jich tak mizivý počet, že v průměru ročně na celém světě snědí osazenstvo dvou autobusů. Na nemalý počet nehod přitom dochází i v zajetí nebo při přímé snaze o konfrontaci se lvy! Třeba v roce 2015 lev zabil jednoho z lovců, který si zaplatil jeho odstřel. Jasně, za peníze od podobných exotů se většinou platí ochrana nemalé porce parku – nic tedy není černobílé. Stejně se ale nemůžeme trochu ubránit mumlání si pod nosem o čemsi jako je "karma".

Had

Znáte z filmu: Chřestýši

No dobře, tentokrát se filmaři docela strefili. Filmoví hadi, jako ti z Chřestýšů, sice obvykle vykazují typické snahy kinematografických záporáků jako třeba promyšlené činění naschválů (k dokonalosti chybí už jen ďábelský smích). Ani plaziví zabijáci ale v přírodě nepatří mezi ty úplně nejnebezpečnější predátory. Lidé obvykle umírají vlivem jejich jedu – díky tomu, že jsou hadi důležitou součástí ekosystému (a většina z nich je neškodná), ale vzhledem ke svému počtu zas tak smrtelní nejsou.

Komár

Znáte z filmu: žádného

Pokud by se však filmaři měli v dnešním světě skutečně řídit nejvražednějším zvířecím monstrem, museli by sáhnout jedině po komárech! Právě ti rok od roku zardousí život v těžko představitelných 750 tisících lidech! Nečiní tak samozřejmě tím, že by je (obvykle) vysáli z krve anebo přepadli v temné uličce, ale skrze šíření infekčních nemocí, zejména malárie. Za víc jak století filmařiny však stále čekáme na filmaře, který by podobnou premisu dokázal natočit, aniž by při tom uspal diváky a aniž by musel komáry zvětšit na velikost paneláku...

Chřestýši začnou dštít zkázu v pátek ve 22.05 na Prima COOL.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný