16. června 2016 11:50

Strážci Galaxie a spol.: 5 nejlepších týmů vesmírných drsňáků

Killjoys: Vesmírní lovci (1) - upoutávka

Vydejte se mezi lovce odměn s novým seriálem Killjoys!

Chyběl vám nějaký zbrusu nový sci-fi seroš? Od tohoto pondělí můžete na Prima COOL ve 22.00 sledovat desetidílnou vesmírnou drsárnu Killjoys: Lovci odměn. Ta vás zavede do sluneční soustavy plné hrdlořezů, zbohatlíků i úplatných strážců zákona, mezi nimiž kormidluje trio ústředních hrdinů, lovců lidí. Vesmírná opera jako vyšitá kráčí v tradici patera jiných, podobných drsňáckých partiček – tipnete si jakých?

Posádka Moyi

Australský seriál Farscape u nás není moc známý, jeho čtyři řady a závěrečný film však patří mezi to nejlepší, co může vesmírné sci-fi 21. století nabídnout. Osudy ztraceného pozemského astronauta Johna Crichtona, který omylem proletí červí dírou do vzdáleného koutu galaxie a odchytí ho vzbouřená posádka lounské trestanecké lodě, jsou totiž stejnou mírou exotické, jakož i šílené. Za Farscape totiž zčásti stojí Rocke O’Bannon, animátor a tvůrce slavných Muppets, takže masky jsou řádné vypečené a většina mimozemšťanů skutečně vypadá hrůzostrašně a šokantně.

Posádka Serenity

Zapomenout samozřejmě nelze ani na posádku z naší kultovky Firefly. Skupina válečných veteránů, pašeráků a tak-trochu-i-žoldáků se parádně vyjímá v kontrastu s libovolnou startrekovskou USS Whatever. Namísto galaktických hrozeb a bizarních anomálií totiž řeší jenom miniaturní trampoty kolonistů, pašuje kraví stáda a nechává se zatáhnout do hospodských rvaček. Přesto se seriálem táhne podstatná linka boje za osobní svobodu a vlastní specifický styl existence. A ruku v ruce s jeho kratičkým životem to z něj dělá víc než jen seriál, ale doslova deklaraci alternativní životní filozofie!

Blake's 7

Dávno před Farscape, Firefly i Killjoys tu však byla „Blakeova sedmička“. Skupina kosmických mimoňů, kteří na palubě bojovali proti ultrazlé Federaci, byla na konci 70. let políčkem do tváře naivity Star Treku i černobílosti Hvězdných válek. Dysfunkční baterie postav, které jakoby utekly spíše z pasťáků a kriminálu než z libovolné vesmírné opery, si krom svého chování a trampot vysloužila kultovní status i nezapomenutelným koncem, v němž nemlich všechny postavy zaklepaly bačkorami. Takový však osud psanců, i těch sympatických, holt často je...

Strážci Galaxie

I když bychom mohli zmínit i posádku Millenium Falcon z Hvězdných válek, faktem je, že její příběhy byly ve filmovém světě poměrně krátkostopážní. Han, Leia, Luke a Žvejk totiž platili za netypickou množinu hrdinů jenom v půlce prvního a třetině druhého filmu. Jinak byli především vojáky ve válce proti Impériu – a krom občasné slovního fotbalu mezi hlavním milostným párem se vyznačovali i překvapivou harmonií. To marvelovští Strážci Galaxie jsou na tom docela odlišně! Od raketového mývala po zívající zelenou assassinku platil jejich film za největší osvěžení marvelovského filmového seriálu za hodně dlouhou dobu! I proto s nadšením vyhlížíme dvojku.

Posádka Rocinante

Loni pak seriálový svět rozšířila i skupinka přeživších a teroristů/bojovníků za svobodu v seriálu Expanse. Desetidílný seroš (brzy bude nová řada) na motivy knihy Leviatan se probouzí nelétá sice po galaxii, i naše sluneční soustava kolonizovaná v budoucnosti pestrou paletou lidských kolonistů se ale v jejich podání ukázala být divočejší než Divoký západ. Rocinante se navíc do celé své šlamastiky dostala výlučně omylem poté, co neznámá frakce zničila jejich původní mateřskou loď, obyčejný kosmický kamion převážející led ke koloniím, spolu s většinou jejich přátel. Dokazují ale, že právě neochotní hrdinové umějí být kořením každé vesmírné story.

Tak jako i Killjoys: Vesmírní lovci, kteří na svou první misi vyrážejí v pondělí ve 22.00 na Prima COOL!

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný