15. července 2022 16:30

Stranger Things 5: Tady je všechno, co víme o poslední sérii. Má být jako Návrat krále

Přípravy finální 5. série Stranger Things už jsou v plném proudu. Co čeká Eleven a její přátele z městečka Hawkins při poslední bitvě s Vecnou?

Nedlouho poté, co čtvrtá série Stranger Things vyvrcholila epickým dvouapůhodinovým honem na Vecnu, vyšly v magazínech Collider a Variety rozhovory s tvůrci seriálu. Co mají bratři Matt a Ross Dufferové v plánu pro tu pátou a poslední sérii? „Dáme si teď kratší dovolenou a první týden v srpnu začínáme psát scénář,“ prozradil Ross Duffer. Shrnuli jsme všechno, co o ní zatím prozradili.

Datum premiéry finální série?

Mezi druhou a třetí sérií čekali diváci skoro dva roky – a to bylo ještě předtím, než pandemie zkomplikovala natáčení, na tu čtvrtou se tak čekalo ještě o rok déle. A bohužel to vypadá, že pandemie ještě neřekla poslední slovo. S každou další sérií se navíc zvedá produkční kvalita a roste množství triků. Třeba u té čtvrté zabrala jejich výroba celý rok.

Pokud vše půjde ideálně, tak finální série přijde v roce 2024. A to i přesto, že Dufferové slíbili, že bude kratší.

Kolik bude mít dílů?

V plánu je celkové zeštíhlení oproti čtvrté sérii i zkrácení stopáže jednotlivých epizod. Mohlo by jich však být o něco více než v případě čtvrté. Vše podle Dufferových určí až konečná podoba scénáře.

Čtvrtá série musela být rozdělena kvůli tomu, že v době její premiéry ještě nebyla hotová náročná postprodukce posledních dvou epizod 8 a 9; všichni však zároveň chtěli dodržet květnové datum premiéry. Podobný průběh se dá očekávat i tentokrát, jelikož by finále opět mělo mít délku i velkolepost filmového celovečeráku.

Poznáme nové hrdiny?

„Končíme s přidáváním nových postav. Slibujeme,“ řekl Matt Duffer s tím, že si uvědomuje, že už jich je v seriálu opravdu mnoho. Místo představování nových hrdinů se budou tvůrci soustředit na to, aby každý z těch známých dostal poctivé rozuzlení. Příběh se tak nebude zdržovat seznamováním s postavami a bude mít od začátku vyšší tempo.

Narozdíl od čtvrté série, kde byli hrdinové hodně rozdělení, navíc budou více spolu v jednom velkém týmu. Vrátí se tak soustředěnější dynamika, jíž si diváci oblíbili na začátku seriálu – není například v plánu vracet se do Ruska.

Na co se bude příběh soustředit?

„Všechno máme naplánované. Víme, jak to celé skončí,“ ujistil fanoušky Matt Duffer a dodal, že v páté sérii uvidíme hrdiny o dost starší a začnou je pořádně tlačit všechny problémy, které dosud neměli čas řešit.

Platí to speciálně pro Willa, který byl ústřední postavou první série a měl by se jí opět stát pro tu finální. Jeho herecký představitel Noah Schnapp v rozhovoru pro Variety potvrdil, co bylo v seriálu delší čas cítit a ve čtvrté série to v podstatě konečně odhalilo: „Will je gay a miluje Mikea... Bojuje se svým coming outem, ale taky si nese trauma z doby, kdy byl unesen Demogorgonem. Eleven je zároveň něco jako jeho sestra, takže ji nechce ranit tím, že přizná lásku k Mikeovi.“

„Nepůjde však jen o Willa, ale třeba i o Stevea s Nancy, respektive o její vztah s Jonathanem, kde je taky dost věci nevyřešeno. Bude toho hodně a pátá série sešlápne od první scény plyn k podlaze, speciálně co se týče emocí,“ naznačil Ross Duffer.

Zjistíme, jak vznikl a funguje paralelní svět Upside Down?

Co přesně je Upside Down, jak opravdu funguje a jaký je vlastně vztah Vecny a Mind Flayera? To všechno zůstalo ve čtvrté sérii jen nakousnuto, v páté sérii však dorazí velké odpovědi. „Jsem si jistý, že někdo na Redditu už třeba spojil všechny dílky dohromady, ale pátá série stojí na tom, že odpoví na mnoho otázek o Upside Down,“ ujistil Ross Duffer.

Poslední díl ve stylu Pána prstenů

Bratři Dufferové v rozhovoru pro podcast Happy Sad Confused naznačili, že úplně poslední epizoda bude mít délku celovečeráku a bude mít osm uzavíracích scén, podobně jako Pán prstenů: Návrat krále. „Když sledujete Návrat krále, může vám připadat, že má moc konců. Jenže když ho vidíte vícekrát, což byl můj případ, dojde vám, že je to tak perfektní. Kdyby byl film jakkoli zkrácený, vůbec by nevyzněl a působilo by to lacině,“ vysvětlil Matt Duffer a zdůraznil, že si každá důležitá postava opravdu zaslouží náležité rozloučení.

Bude to definitivní konec Stranger Things?

Příběh Eleven, jejích přátel a městečka Hawkins v Indianě bude skutečně nadobro uzavřen, což však neznamená, že se nedočkáme dalšího seriálu ze světa Stranger Things. Ten už se mimochodem plánuje a má jít o nečekaně pojatý spin-off. „Pořád je mnoho vzrušujících příběhů, nových tajemství, dobrodružství a nečekaných hrdinů. Myslím, že všichni budou překvapení, až uslyší naše představy, protože půjde o něco výrazně jiného. Jen Finn Wolfhard – představitel Mikea a pořádný chytrolín dokázal nějak zázračně tipnout, o čem to celé bude. Ale kromě Finna to nikdo jiný neví,“ dodal pobaveně se Matt Duffer.

Zdroj: Collider, Variety

Radek Londin

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný