20. dubna 2020 07:03

Velký přehled: Znáte všech 7 hlavních seriálů ze světa Star Treku?

Dejte si rychlokurz slavné značky, která tu s námi je už půl století.

Ve středu večer bude na COOLu pokračovat sci-fi seriál Star Trek: Discovery. V přehlídce všech zásadních Star Treků jde o šestý (a momentálně tak už ne poslední) přírůstek do téhle sci-fi rodiny. Pro politováníhodný případ, že vám starší seroše téhle značky utekly, jsme pro vás připravili rychlokurz, díky němuž budete před kamarády vypadat (skoro...) jako veteránský trekkie.

Star Trek: The Original Series

Seriál: 3 řady Filmy: 6 + 3 (započítáme-li Abramsův reboot po roce 2009)

První Star Trek byl v 60. letech obrovským hitem, který navždy proměnil vnímání sci-fi, televize a zpětně i své dekády – když totiž Američané pár let zpátky vybírali jediný ikonický obrázek popisující co nejvýstižněji 60. léta, zvolili obrázek staré USS Enteprise! Z dnešního pohledu je TOSka samozřejmě už trochu zastaralá, ale vycementovala jak zdravé jádro značky, tak i mantinely toho, o čem Star Trek je. Zmínit bychom mohli ještě animovanou mutaci The Animated Series, která měla víceméně identické postavy, ta je ale vyloženě jen pro fajnšmekry.

Star Trek: Nová generace

Seriál: 7 řad Filmy: 4

Původní seriál byl sice kultovní, ale u domovské stanice CBS také dost nepopulární. Jeho levná produkce stála překvapivě mnoho a Star Trek se tak dočkal jen tří řad. V 70. letech sice přišly navazující filmy a mluvilo se i o novém seriálu, ten však přišel až skrze Novou generaci s Jean-Lucem Picardem. Další dobrodružství ze 24. století přinesla do světa Star Trek hrozbu Borgů a updatovala celý původní styl pro 90. léta. A rozhodně to nebylo naposledy, co se Star Trek regeneroval!

Star Trek: Hluboký vesmír devět

Seriál: 7 řad Filmy: 0

Mezi fanoušky Star Treku se vede věčná válka o to, zdali je Hluboký vesmír devět tím nejlepším, anebo naopak nejhorším seriálem své značky. Kritici mu vytýkají, že jeho zápletce trvá dlouho, než se rozjede, řeší se tu temnější kontury Federace a poslední dvě řady se nesou v duchu obrovské galaktické války – to vše leckomu připomíná cokoliv, jen ne duch původního Star Treku. Pochvalné hlasy mají však Hluboký vesmír devět rády… úplně ze stejných důvodů, které vypichují kritici. V Česku navíc ničemu nepomohlo, že se u nás v 90. letech vysílaly jen první čtyři řady, což je, jako kdybyste si z trilogie Pána prstenů pustili jen první polovinu Společenstva a pak nadávali, že „to byla nikam nevedoucí nuda“.

Star Trek: Voyager

Seriál: 7 řad Filmy: 0

Je nicméně pravdou, že Hluboký vesmír devět byl mnohem statičtější. Ačkoliv se titulní stanice později dočkala i vlastní lodě (a po několik dílů byla i okupována!), čtvrtý seriál s podtitulem Voyager měl Star Trek vrátit do cestovatelských kolejí. Opět jsme tu měli plavidlo létající od zápletky k zápletce, tentokrát poté, co se ztratilo ve vzdáleném kvadrantu Delta. A opět jsme tu měli optimističtější duch, který se nad problémy Federace příliš nezamýšlel. Zejména mladším divákům to však sedlo víc než drama na palubě Hlubokého vesmíru devět – a tak asi nebude přeháněním říct, že je právě Voyager pro řadu českých diváků po Nové generaci „tím Star Trekem“, který si z televizí pamatují nejvíce.

Star Trek: Enteprise

Seriál: 4 řady Filmy: 0

Nová generace, Hluboký vesmír devět i Voyager se odehrávaly více méně ve stejném časovém období – a v duchu Hvězdné brány se tak občas jednotlivé postavy navštěvovaly i napříč seriály. Zároveň však tyhle orgie crossoverů způsobily, že se 24. století dějově tak nějak vyčerpalo. Po roce 2000 proto kravaťáci ze CBS zaveleli k ostré změně kurzu a nový seriál Enteprise (původně dokonce bez Star Treku v názvu!) se vrátil 100 let před Kirka, do éry, kdy ještě Federace neexistovala a Země byla galaktickým ekvivalentem zapadákova z Texasu. Byla to solidní pokoukaná, nejen pro svou prequelovou povahu ale mezi fanoušky platila za značně kontroverzní dílo. Enteprise navíc celé čtyři řady hledala, co chce vlastně vyprávět – a když to konečně našla, dočkala se promptního zrušení.

Star Trek: Discovery

Seriál: zatím 3 řady Filmy: 0

Několik let na Star Trek sedal prach, zatímco značka hledala sebe sama. Spása nakonec přišla skrz filmy J. J. Abramse, které nabídly nové, akčnější a zářivější pojetí mladé Kirkovy posádky. Ačkoliv se trilogie třetím filmem opět vyčerpala, nejnovější Discovery z Abramsova stylu čerpá vyloženě lvím dílem. Nejen co do triků, ale i do subverzivních tónů (poprvé tu není hlavní postavou kapitán lodi) Discovery přenesla Star Trek doopravdy do 21. století... a opět to řada fanoušků jednoduše nedává. Trekovské seriály si však už od Nové generace nacházely svou vlastní cílovou skupinu, a zatím se zdá, že tomu u Discovery nebude jinak.

Star Trek: Picard

Seriál: zatím 1 řada Filmy: 0

Zatím nejnovějším přírůstkem do slavné ságy je nicméně Picard, který má za sebou první řadu a vděčí za oživění zájmu o Star Trek právě Discovery. Hlavním hrdinou je sice slavný kapitán z Nové generace, temnější vyprávění tak trochu v duchu Hlubokého vesmíru devět i další podvratné nápady (starého Picarda nemá Federace moc v oblibě) však znovu ilustrují, jak moc se nový Star Trek liší od Star Treku z 90. let. Zdali to bude dostatečně fungovat na nové publikum, stále není úplně jisté. Bude však rozhodně zajímavé sledovat, jak daleko se Star Trek v nových horizontech televizní zábavy nakonec vydá.

Premiérové díly Star Treku: Discovery běží na Prima COOL každou středu ve 22.00.

Zkraťte si čekání na středu a vyberte si zatím z naší nabídky filmů v archivu iPrima.cz, které si hned můžete přehrát online:

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný