30. března 2020 00:03

4 důvody, proč musíte vidět nový sci-fi seriál Star Trek: Discovery

Star Trek pro 21. století míří na Prima COOL!

Ve středu 1. dubna bude mít na COOLu premiéru sci-fi seriál Star Trek: Discovery. Posádka lodi USS Discovery se v něm vydá vstříc obří klingonské invazi na území Federace – a bude při tom doslova tuhnout krev v žilách! Star Trek skrze Discovery poprvé doopravdy vykročil do nového seriálového milénia a výsledek je stejně tak zajímavý, jako i kontroverzní. Přinášíme vám proto čtyři důvody, proč byste mu měli věnovat svůj čas.

01) Efekty nového zrna

Discovery nezapře, že jej značně inspirovaly filmy J. J. Abramse s Chrisem Pinem a jeho mladou partou. Pro někoho to znamená jednodušší příběhy s důrazem na akci, pro jiného zase kvalitní triky. Realita je taková, že ty první elementy jsou spíše návratem ke kořenům, ale tentokrát v mnohem lepší audiovizuální kvalitě!

Na Discovery je zkrátka radost pohledět, jenže tentokrát všechny ty triky, kulisy i ladné uniformy nejsou na plátně jen dvě hodiny, ale mnohem déle. Discovery však neukrývá potěchu jen pro milovníky obrazového pozlátka...

02) Netradiční posádka

Neméně významné jsou postavy. Star Trek se vždy pyšnil tím, že spolu jeho hrdinové vycházejí bez výraznějších problémů. Nový televizní věk, kdy jde především o drama, však musel tento prvek hodit za hlavu. To znamená, že je hlavní hrdinkou Discovery vyvrhelkyně jménem Michael Burnham (Sonequa Martin-Green), která poprvé není kapitánkou titulní lodi, nýbrž vědeckou důstojnicí. Tím však rozepře teprve začínají!

Ovace totiž v Discovery sklízí zejména Jason Isaacs (Lucius Malfoy z Harryho Pottera) v roli kapitána Lorcy, který je tak nemilosrdný, že do světa Star Treku málem nepasuje. Posádka Discovery rovněž po čertech často nabírá nové tváře. Nebudeme spoilerovat, ale řekneme, že fotka níže pochází již z 2. řady – a že v ní došlo na několik významných proměn oproti 1. řadě, která se na vás právě řítí.

03) Nový pohled na starou éru

Bez zajímavosti není ani skutečnost, že se Discovery odehrává zhruba 10 let před původní seriálovou érou kapitána Kirka – samozřejmě ale disponuje výrazně hezčími kulisami. Nový náhled na 23. století však nekončí jen u renovovaných triků, nýbrž i u jiného příběhu.

Na začátku 1. řady Discovery totiž zuří obrovská válka mezi Federací a Klingony, která může významně pocuchat obě strany, a otestovat tak vznešené hodnoty, kterými se Federace ohání. Obstojí ctnostní kapitáni v testu s drsnou válečnou realitou? Anebo si po letech klidu začnou nesmazatelně špinit ruce? Odpovědi jsou na cestě a občas nebudou úplně hezké...

04) Čerstvá krev Star Treku

Všechno výše uvedené ale jde shrnout ještě jinak: Discovery je prostě nová krev do žil Star Treku! S koncem předešlého posledního seroše Star Trek: Enteprise v roce 2005 se značka na malé obrazovce ocitla ve slepé uličce. Abramsovy filmy sice ukázaly, že jde i staré hrdiny naservírovat v novém podání. Celovečeráky ale vlastně jen recyklovaly nejlepší hity Kirkova seriálu a nepřinesly tak fanouškům zase tolik nového.

Discovery to naopak zkouší úplně jinak a mnohem svěžeji – a jak už to u intelektuálněji vyprofilovaného Star Treku bývá, ne každému je to po chuti. Faktem ale je, že na hraně mezi věrností svým kořenům a novým ingrediencím balancuje víc než dobře. Není totiž náhoda, že se v Americe momentálně blíží premiéra 3. řady a že úspěch Discovery vedl třeba k návratu kapitána Picarda v jeho vlastním seriálu. Tenhle nový start se zkrátka povedl!

Star Trek: Discovery začíná na Prima COOL ve středu 1. dubna ve 22.00 a poběží ve stejném čase každou středu.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný