1. dubna 2020 10:30

9 věcí, které potřebujete vědět o Star Treku: Discovery: Jak přesně pasuje do slavné ságy?

Nový sci-fi seriál Star Trek: Discovery naplno oživil federační výpravy na malé obrazovce. Co se o něm vyplatí vědět?

Každou středu večer vás teď na COOLu čeká premiérový díl Star Treku: Discovery. Nový sci-fi seriál, který ukáže zápal posádky USS Discovery v kruté válce s Klingony, se vydal i do neprobádaných vod Star Treku. Scenáristé se pokusili o několik zajímavých novinek, které se ne vždy setkaly s pochopením u původních fanoušků – typicky však přilákaly i nějaké fanoušky nové. Mrkli jsme nejen na to, co všechno je v Discovery "poprvé".

09) Na Discovery začal Bryan Fuller (tvůrce seriálového Hannibala nebo American Gods) původně pracovat společně s Alexem Kurtzmanem (spoluscenárista Abramsových filmových Star Treků). Fuller sice dlouho před premiérou odešel, jeho otisk je však znatelný na novátorském pojetí Discovery – například na tom, že seriál začíná s jinou lodí a jinou posádkou, než s jakou končí, a že rovněž (poprvé!) není v hlavní roli kapitán plavidla.

08) Design lodi USS Discovery je značně podobný originálnímu konceptu Ralpha McQuarrieho upravené původní Enteprise, která se měla objevit v (nerealizovaném) filmu Star Trek: Planet of the Titans či (nerealizovaném) seriálu Star Trek: Phase II.

07) Ačkoliv má podoba seriálu blízko k Abramsovým filmům (děj je navíc zasazen do podobného období), Discovery se odehrává v „Prime univerzu“, kde běžely i všechny ostatní seriály, nikoliv v Abramsově „Kelvin versu“. Kulisy, pravda, příliš nepřipomínají původní Star Trek z 60. let, ačkoliv se Discovery odehrává dekádu před tím. Kdo by ale čekal, že dnes bude nějaký seriál vypadat jako z 60. let…

06) Discovery je prvním Star Trekem, v němž kapitán není hlavní postavou seriálu. Jistě, technicky vzato Benjamin Sisko v Deep Space Nine (již před dvěma dekádami) také po první polovinu seriálu nebyl kapitán, ale jen komandér. Vědecká důstojnice Michael Burnham nicméně v Discovery začíná jako zástupkyně kapitána – a velmi rychle pokračuje jako pouhá vězeňkyně a vyvrhel!

05) Rovněž se jedná o první Star Trek s výrazně kontinuální zápletkou a odlišným dějem pro každou řadu. Ačkoliv již Deep Space Nine i (zejména 3. řada) Enteprise měly příběhy na pokračování, Discovery obvykle kráčí příběhem z dílu do dílu. Na konci 1. série se pak celá zápletka uzavře a 2. série je dočista odlišná.

04) Byť jsme od roku 2009 dostali pár Abramsových filmů, Discovery je prvním seriálovým Star Trekem od roku 2005, kdy došlo na zrušení Enterprise po 4. sérii. Část fanoušků jí samozřejmě vyčítá, že moc nevypadá jako v Kirkově éře. Co se týče uniform a některých kulis ale (nejspíš záměrně) nemá zas tak daleko právě k Enterprise pod vedením kapitána Archera.

03) Kosmický mykolog Paul Stamets z paluby Discovery je inspirován skutečným nejvýznamnějším mykologem stejného jména. Jeho vědeckou přednášku na Ted Talk máte výše! Samozřejmě, skutečný Stamets zřejmě nevyvíjí motor schopný skočit kamkoliv do vesmíru...

02) Aktuálně byla dokončena již i 3. série Discovery, která bude opět úplně jiná než ty předchozí. Americká premiéra ještě oznámena nebyla, mělo by na ni však dojít v nejbližších týdnech nebo měsících.

01) Discovery není bez chyb ani kritiků, nelze jí však upřít, že oživila zájem o seriálový Star Trek. V tuhle chvíli už máme za sebou 1. sérii návratu Picarda, jenž volně navazuje na éru Nové generace, a chystají se i dva další (!) seriály. Jeden o tajemné špiónské Sekci 31 a jeden o Enterprise pod velením kapitána Pikea.

Premiérové díly Star Treku: Discovery běží na Prima COOL každou středu ve 22.00.

Sdílejte článek
Štítky film Discovery seriál Star Trek Prima Cool Paul Stamets Bryan Fuller Alex Kurtzman Benjamin Sisko Michael Burnhamová Star Trek: Planet of the Titans

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný