13. června 2019 15:50

4 zajímavosti o Simpsonových, které nově prozradila dabérka Lízy

Jak dabéři Simpsonových namlouvají svoje postavy? A co přesně na seriálu vadilo Brazílii?

Letošní prosinec se ponese ve velkém duchu – přinese totiž neuvěřitelné třicáté výročí premiéry první epizody Simpsonových. Samotná Yeardley Smith, tedy původní dabérka Lízy Simpsonové, se k této příležitosti svěřila webu Buzzfeed s hrstkou zajímavostí z dějin i zákulisí příběhů žluté rodinky. Vybrali jsme pro vás několik nejzajímavějších pikanterií!

04) Herci točí spolu

Hlavní dabéři prý podle Yeardley natáčejí dialogy Simpsonových v duchu "staré rozhlasové show", tedy společně v jedné místnosti. To umožňuje získat plynulejší tempo dialogů, a navíc se u toho všichni dobře baví. Každá scéna se pro jistotu nahrává několikrát, obvykle alespoň čtyřikrát. To zajišťuje, že existuje dost různých verzí tak, aby seděly do animace. Pokud vám nicméně přišlo, že celebritky ze Simpsonových občas zní, jako kdyby nebyly přítomné "po boku" hlavních dabérů, máte pravdu. Slavné tváře totiž obvykle své dialogy nahrávají separátně, protože mají většinou málo času na to se sejít s hlavním ansámblem. Výjimky nicméně existují – třeba Lady Gaga prý nahrála své dialogy pěkně spolu s ostatními.

03) Nechvalně známá brazilská etuda

Yeardley připomněla i známou, ale občas trochu zapadlou historku z produkce, totiž situaci, při níž byli Simpsonovi žalováni brazilskou "vládou". Šlo o důsledek dílu Může za to Líza z roku 2002, v němž si žlutá rodinka vyrazila na výlet do Ria de Janeira. Děj přitom vykreslil Brazílii se všemi místními archetypy od všudypřítomné kriminality přes únosy až po Brazilce jako absolutní sexuální nadsamce. V reakci na to brazilská Rada pro cestovní ruch zažalovala produkci Simpsonových za poškození pověsti. Jejich největší výtka přitom měla jistou logiku – Brazilcům vadilo především to, že Homera v epizodě napadnou volně žijící opice... které v Riu ovšem ve skutečnosti nežijí!

02) Proč se Simpsonovi tak málo převlékají?

Když se podíváte na různé řady Simpsonových, jedna konstanta je na nich prakticky neměnná – oblečení hlavních postav. Neplatí to jenom pro Simpsonovy, ale i pro další postavy. Homerova kombinace bílého trika a modrých kalhot se sice výjimečně dočká obměny, ale rozhodně lze říct, že se módní vkus ve Springfieldu za posledních 30 let příliš nezměnil. Důvod tohoto je podle Yeardley pragmatický – nakreslit postavy s novým oblečením je překvapivě velká práce pro animátory. Právě z tohoto důvodu jsou tak třeba čarodějnické díly, v nichž se outfity mění nejčastěji, animovány dokonce rok před Halloweenem, k němuž vznikají.

01) Špatná paměť

Jste velcí fanoušci Simpsonových, takže si pamatujete všemožné hlášky a dějové linky? Zaskórovali jste v kvízech s údernou stoprocentní úspěšností? Pak máte mnohem lepšího pamatováka než dabéři Simpsonových! Yeardley přiznala, že má dost velké problémy pamatovat si na nejrůznější nuance jednotlivých epizod za posledních 30 let. V kvízu pro Buzzfeed tak pohořela jako benzínem napuštěný papír. Dílem samozřejmě kvůli tomu, že k Simpsonovým nepíše scénáře, pouze dabuje svoji postavu. Dílem za to ale může i povaha produkce, Yeardley totiž sice dostává scénáře dopředu, často je v nich ale děj vyznačen jenom obecně. A celá finální epizoda je hotová až za rok!

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný