1. června 2019 13:57

Tvůrce Simpsonových vymyslel žlutou rodinku při čekání na schůzku

Simpsonovi se kupodivu povedli až na druhý pokus. A vznikli při čekání na schůzku!

Možná víte, že Simpsonovi nezačali jako seriál, ale jako skeč v talkshow Tracy Ullman. Stalo se tak v roce 1987, tedy dva a půl roku před premiérou pilotu. Teprve jeho úspěch našteloval Simpsonovy vstříc vlastnímu seroši – a Matt Groening nedávno zavzpomínal na to, jak tento přerod ze skeče do vlastního dvacetiminutového animáku reálně vypadal.

Původně Groening neměl pro talkshow kreslit skeče o Simpsonových, ale vlastní animák jménem Life in Hell. Když však seděl a čekal na schůzku, došlo mu, že pokud své duchovní dílko, vymazlený Life in Hell, udá pro producenty talkshow, přijde o další práva na něj. "Všichni mi říkali, že to bude to trvat jen pár měsíců a pak z toho nic nebude," vzpomíná. "A já jsem nechtěl ztratit svůj vlastní komiksový strip, na kterém jsem pracoval v podstatě od dětství."

Zatímco tedy Groening čekal na schůzku, vymyslel vlastní náhradní návrh – příběh rodiny Simpsonových. V rychlosti nakreslil patero hlavních postav, inspirován především vlastní rodinou. Ostatně proto mají Simpsonovi krom Barta jména jeho blízkých – Groening v rychlosti nevymyslel nic lepšího.

Nápad paradoxně zafungoval lépe než Life in Hell! Publikum i producenti si Simpsonovy rychle zamilovali a stanice Fox poměrně brzy navrhla, aby Groening namísto krátkých animovaných skečů vytvořil dlouhý, dvacetiminutový vánoční speciál. Mladý a drzý Groening namísto toho zaúkoloval svého agenta, aby Foxům navrhl kontrakt rovnou na 13 seriálových dílů! Kravaťákům z televize se to nepozdávalo a navrhovali nejprve vícero seriálů, poté alespoň 4 díly. Ale Groening a spol. si však trvali na svém. "Chtěli jsme 13 dílů, které ale pro Foxy představovaly velkou investici."

Trvalo dlouho, než Foxové přikývli – a velmi rychle se ukázalo, že jejich rigidní pravidla možná nebyla tak úplně neopodstatněná. Když totiž s kreslíři vytvořili první díl, výsledek byl otřesný. Dle Groeningových vlastních slov se na jejich první práci sotva mohl dívat! Jak se říká, podruhé je všechno lepší, a Groening se tak rozhodl problém vyřešit šalamounsky. Namísto odvysílání původně navržené pilotní epizody odvysílali Simpsonovi jako svůj první díl zcela odlišný, lépe rozanimovaný pozdější díl.

Recept zafungoval a Simpsonovi se ještě během své první řady stali národním a poté i globálním hitem. Což na nápad, který zoufalý Groening vymyslel v čekárně před schůzkou, vůbec není špatný výsledek!

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný