7. února 2019 15:08

Kdo je reálnou inspirací Vočka ze Simpsonových? Tady máte celý příběh jeho vzniku

Je tu nějaký Al Koholik?

Stejně jako u mnoha jiných děl, také v případě Simpsonových vznikla řada postav na základě inspirace ve skutečném světě. Simpsonovi sami byli postaveni na rodině Matta Groeninga, pan Burns na jeho středoškolském učiteli, Krusty zase na portlandském komikovi s prazvláštní přezdívkou Rusty Nails. V celém springfieldském panoptiku však přesto jedna postava, co se týče inspirace, poněkud vyčnívá – je jí barman Vočko.

Vnější rysy Vočka jsou nejspíše převzaty od komika Riche Halla, jeho první výraznější gag má však prapodivnější genezi. Mluvíme teď o Vočkovi z prvních řad Simpsonových a o opakujícím se vtipu, při němž mu do baru telefonuje Bart a ptá se slovními hříčkami na místní alkoholiky. Však to znáte – "Je tu nějaký Al? Al Koholik?"

Zpátky v 70. letech totiž existovalo skutečné duo Jim Davidson a John Elmo, kteří v New Jersey skutečně páchali stejný typ humoru. Typicky volali majiteli místní jídelny Louisovi Deutchovi přezdívanému Red a požadovali po něm, aby k telefonu zavolal nejrůznější barvité hosty, třeba pana jménem "Pepe Roni". Telefonáty se obvykle zvrhly do mnohem sprostší podoby, ale to teď přejděme.

Oba vtipálci si své telefonáty již tehdy nahrávali, jelikož je však pouštěli kamarádům na večírcích, pár nahrávek se jim ztratilo. Kolovaly New Yorkem, až jednoho dne přistály na stole nezávislému hudebnímu producentovi, který přišel s nápadem je vydat jako netradiční zábavný pořad! Takzvané The Tube Tapes prodaly za první rok na 6000 kopií a staly se zejména v undergroundové hudební scéně fenoménem – bavili se u nich třeba i členové kapely Nirvana!

Možná teď čekáte, že je to celé vymyšlené – jednu z nahrávek si ale můžete poslechnout třeba níže, tady pak mají nahrávky vlastní heslo i na Wikipedii. Pokud na nahrávku kliknete, bude třeba vás raději varovat, že nejde o materiál, který by měl slyšet váš šéf. Nebo maminka. Tedy pokud umějí anglicky...

Celá situace je o to paradoxnější, že původní vtipálci Davidson a Elmo o komerčním úspěchu svých nahrávek vůbec nevěděli! Teprve v roce 1992 si Davidson všiml jejich popularity, když se k nim náhodou vyjádřil muzikant Kurt Loder na kanálu MTV. Tou dobou už Simpsonovi skrze Vočka navíc pár let do éteru pouštěli vlastní variace těchto vtipů.

V součtu lze tedy říct, že je Vočko inspirován především Redem, oním nešťastným majitelem jídelny v New Jersey, který byl co do vyjadřování čistý asi jako víko od kanálu. A telefonáty nejsou to jediné, co je spojuje. Red byl v mládí boxer stejně jako Vočko, oba nešli pro hrubší výrazivo daleko... a oba napálil výraz "Al Koholik"!

Premiérová 30. série Simpsonových běží na Prima COOL každé pondělí ve 20.15. Všechno důležité se o ní dozvíte v našem speciálu!

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný