19. ledna 2021 12:46

První díl Simpsonových neměl být vánoční. Za změnu mohly škrty v rozpočtu

První díl neměl mít sváteční atmosféru, bez které bychom si ho snad už ani neuměli představit.

Simpsonovi začínali jako série animovaných kraťasů v rámci Tracey Ullman Show, ale v roce 1989 si měli odbýt svou premiéru jako půlhodinový seriál v hlavním vysílacím čase na televizní síti Fox. Jenže jejich první epizoda neměla být Vánoce u Simpsonových (Simpsons Roasting on an Open Fire), jak se nakonec stalo.

Přitom právě otvírák seriálu patří mezi fanoušky k nejoblíbenějším, protože se mu podařilo divákům představit celou širší rodinu v tom nejvíce rodinném období roku, tedy o Vánocích. Ty se samozřejmě ve Springfieldu neodvíjejí podle plánu, když dojdou finance a Homer musí vzít druhou práci v nákupáku jako Santa. Vše však dobře dopadne a všichni se sejdou za zpěvu koled u stromku, včetně jejich čerstvě adoptovaného psa Spasitele.

Původně však měl být až osmým dílem úvodní série. Plánovaný pilotní díl Hezkej večer (Some Enchanted Evening) nakonec sérii uzavřel. Během jeho výroby se totiž produkce potýkala s řadou zdržení způsobených mimojiné škrty v rozpočtu. Základní podklady se totiž připravovaly v Los Angeles, ale barvení a animaci zařizovalo studio AKOM z Jižní Koreje.

Tento složitý proces vedl zpočátku k mnoha průtahům i chybám v animaci, což se neslučovalo s představami producentů seriálu, kteří žádali vedení Foxů o odklad premiéry. Ta nakonec připadla až na Vánoce. Tvůrci tak zaimprovizovali a sáhli po osmém vánočním speciálu, který navíc netrpěl tolika technickými nedostatky jako předcházející epizody.

A vyplatilo se! Vánoční díl se stal senzací, získal skvělé kritiky i dvě nominace na ceny Emmy a položil cestu k celosvětovému fenoménu Simpsonovi. Máte ho nakoukaný? A kolikrát jste ho viděli?

V pondělí 25. ledna ve 20:15 má na Prima COOL premiéru 32. série Simpsonových. Další epizody dorazí vždy s týdenním rozestupem.

Radek Londin

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný