27. ledna 2019 11:42

5 nově odhalených tajemství z historie Simpsonových: Proč mají tak dlouhou znělku?

Jak se v dílně Simpsonových pere špinavé prádlo?

Premiéra 30. série Simpsonových vás na Prima COOL čeká už v pondělí 4. února ve 20.15. Zbrusu nové epizody završí tři dekády vzniku seriálu – krom stovek zápletek, kterých jsme se za tu dobu dočkali, znamená ale uplynulá doba i tři dekády psaní, kreslení a obecné tvorby příběhů žluté rodinky. Scenárista Mike Reiss se nedávno dočkal vydání své knihy Springfield Confidential: Jokes, Secrets and Outright Lies, v níž jako někdejší vrchní pisatel Simpsonových řeší vrcholy i pády svého řemesla. Vypíchli jsme patero zajímavostí z toho, jak podle něj legendární seriál reálně vznikal.

05) Rozjezdový díl se musel posunout

Podobně jako tomu bylo na počátku Star Treku, Hry o trůny nebo třeba Teorie velkého třesku, také v případě Simpsonových koketoval již rozjezd seriálu s naprostým selháním. Kreativita holt občas vyžaduje určité vychytávání mušek. Animace prvního klasického dílu jménem Hezkej večer (úplně první Vánoce u Simpsonových šly ven měsíc a půl před premiérou seriálu a neměly třeba úvodní znělku) byla tak problematická, že namísto něj museli scenáristé rychle sepsat náhradní díl Malý génius, který převzal jeho pozici. Hezkej večer byl nakonec využit až na konci 1. série.

04) Scenáristé se nejvíce asociují s... Lízou

Je to možná poněkud překvapivé, ale typický scenárista Simpsonových není ani plešatý tlusťoch, ani malý sprateček, ani matka tří dětí v domácnosti – paradoxně se tak většina scenáristů Simpsonových, cápků s univerzitním vzděláním, asociuje hlavně s Lízou. Tedy, alespoň po určitý čas. "Nikdo z nás nebyl Bart, když jsme byli malí," prozradil Reiss, "Jsme Lízy, tvrdí studenti s několika málo přáteli. Tedy než se jednou probudíme, a zjistíme, že jsme plešatí tlustí Homerové."

03) Zatěžkávací zkouška scenáristů

Reiss zmínil také další aspekty atmosféry v pracovně scenáristů – většina veteránů Simpsonových se po letech cítí tak trochu jako rodinka či spíše jako obyvatelé maloměsta (což je vhodnější paralela už jen kvůli tomu, že spolu nemusejí trávit Vánoce). Aby však na tuto fázi došlo, musel se scenárista s kolektivem sžít. A to se nepodařilo všem. Reiss tak vzpomíná třeba na již zesnulého kolegu Simona, který byl frustrovaný tím, že slávu za Simpsonovy slízl ponejvíce Matt Groening. Práce scenáristů je zkrátka na ovace poněkud nevděčná. Simon přesto svou frustraci překoval do pozitiva – napsal totiž epizodu U ohnivého Vočka, v níž si Vočko přivlastní Homerův drink...

02) Jaká byla evoluce Apu

Možná jste postřehli nedávnou kontroverzi kolem Apua, tedy skutečnost, že jeho postava je tak trochu chodící klišé, což řada lidí považuje za špatné, áno? Reiss, který se na vymýšlení Apua podílel, s nimi souhlasí i nesouhlasí zároveň. Apu byl původně vytvořen jako prakticky jediná pozitivní postava Springfieldu – tvrdě pracující imigrant, který má rád svou práci. Šlo přitom o jedinou indickou postavu v tehdejší americké televizi. Reiss však souhlasí s tím, že dnes, kdy je situace barvitější, je pochopitelné, že Frank Azaria (který není Ind) už Apua nechce dabovat.

01) Scenáristická nouze ctností

Občas se také stane, že nejslavnější okamžiky seriálu vytanuly jako vatové díly či nezamýšlené okamžiky. Reiss si třeba vybavil, jak kdysi finální sestřih nespecifikované epizody běžel o pár desítek sekund kratší dobu, než bylo potřeba. Jelikož nebylo co prodloužit v epizodě samotné, Reiss s Al Jeanem z nutnosti napsali mnohem delší, kreativnější verzi couch gagu, tedy finále znělky, kdy si rodinka sedá na gauč. To paradoxně otevřelo dveře mnoha kreativnější nástupcům a dnes je couch gag často tou nejnápaditější částí celé epizody!

Premiérová 30. série Simpsonových začíná na Prima COOL v pondělí 4. února ve 20.15. Všechno důležité se o ní dozvíte v našem speciálu!

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný