2. října 2019 11:07

7 věcí, které o Líze vědí jen ti největší fanoušci Simpsonových

Líza je hlava simpsonovské rodinky – minimálně co se týče IQ!

Snad pro své intoušské manýry je Líza občas pranýřována jako nejméně oblíbená postava Simpsonových. Její kritici by se však měli nad svou filipikou zamyslet – Líza má totiž k Mattu Groeningovi, tvůrci Simpsonů, paradoxně zřejmě nejblíž!

07) Pra-Líza

Určitě víte, že Simpsonovi původně začínali jako krátké skeče v talkshow Tracey Ullman. Tehdejší charaktery všech hlavních postav byly však poněkud odlišné – Líza byla v podstatě holčičí verzí spratkovitého Barta. Byla nemlich stejně neposedná a obecně neměla nic společného se světicí Lízou, která je v Simpsonových etalonem inteligence a liberalismu.

06) Jak je Líza stará?

Líze je v seriálu osm let – jednou jsme dokonce viděli její osmé narozeniny, které doprovází slavná písnička od Barta a Michaela. Desetiletý Bart je potom starší přesně o 2 roky a 38 dní a Maggie je zhruba rok, s jejich rodiči je to však výrazně složitější. Zatímco Homerovi bývalo 34 a v pozdějších dílech se přes 36 let došlo až skoro ke čtyřicítce, Marge se z 34 let měla dostat jen na 36.

05) Vegetariánkou se stala kvůli Paulu McCartneymu

Lízino vegetariánství je tak klíčovou částí její postavy, jako i jablkem sváru s některými fanoušky. Paradoxně za její nechuť k masu nemůžou scenáristé, ale Paul McCartney. Když mu totiž producenti nabídli celebritovskou roličku, slavný Beatlesák souhlasil pod podmínkou, že se některá z postav Simpsonových stane vegetariánem.

04) Líza jako Matt

Ačkoliv je Líza nejkontroverznější postavou mezi fanoušky, paradoxně má asi nejblíž k nátuře Matta Groeninga a scenáristů obecně. Zamyslete se – scenáristé jsou obecně velmi volnomyšlenkářská a liberální cháska, která patří mezi inteligenci par excellence. Tedy stejně jako Líza. Matt sám pak řekl, že je Líza jeho nejoblíbenější postavou.

03) První se jménem

Vraťme se ještě k Líziným počátkům. Patří jí totiž nečekané prvenství. Leckdo možná víte, že Matt pojmenoval Simpsonovy podle členů své rodiny – to se však stalo až jaksi s odstupem. Původně šli ven jen jako “Simpsonovi”. Líza byla první, která v kraťasech demaskovala své jméno. Jak jsme však již zmínili, tehdy byla Líza docela jiné povahy.

02) Proměnlivé IQ

Podobně jako věk, také IQ Lízy se v průběhu seriálu měnilo. V jednom z dílů bylo zmíněno jako 156, v dalším jako 159 a poté dokonce 167! Dáno je to klasickými nedokonalostmi při vymýšlení seriálu tak dlouho běžícího seriálu, jako Simpsonovi – zároveň jde však ve spojitosti s její postavou o delikátní přehlédnutí.

01) Nápad na Lízu

Když se však v závěru vydáme na úplný počátek, není divu, že má Matt k Líze kladný vztah. Její postava byla totiž prapůvodně – ostatně stejně jako většina Simpsonů – inspirována členem Mattovy rodiny. Mattův otec byl Homer, máma Margareth a jeho sestra se jmenovala Líza. Ačkoliv tak Matt Groening řekl, že si obě Lízy povahově nejsou moc podobné, zdá se, že mu jeho sestra vždycky byla nejbližší!

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný