21. května 2019 06:10

6 věcí, které o Homerovi vědí jen ti největší fanoušci Simpsonových

Kým je Homer inspirovaný? A proč neměl být hlavní postavou?

Simpsonovi letos slaví fenomenálních 30 let od prvního dílu – a to je ideální čas připomenout si porci pikanterií o Homeru J. Simpsonovi!

06) Poprvé se objevil v roce 1987

Možná si pamatujete, že šli Simpsonovi do vysílání v prosinci 1989. Od té doby bylo odvysíláno víc jak 650 epizod, letos v prosinci přitom žlutá rodinka oslaví 30 let od seriálové premiéry! Akorát že... všechno tohle není tak úplně pravda. Nejen Homer, ale i Marge, Líza, Maggie a Bart se ve skutečnosti objevili v televizi již o dva roky dříve. Nevystupovali však v seriálu Simpsonovi, ale v krátkých skečích talk show Tracy Ulman.

Matt Groening své žluté hrdiny vymyslel jako dysfunkční rodinu, jejíž kratičké příběhy v talkshow získaly rychle na popularitě. Svůj vlastní seroš pak dostali až dva a půl roku od jejich skutečné premiéry, která proběhla 19. dubna 1987. Podstatné je, že si Homer u Tracy Ulman ještě sice nebyl stoprocentně podobný, ale už měl podobný charakter pološíleného cholerika. Rovněž platí, že byl o něco větším záporákem... a rovněž měl na hlavě o trochu víc vlasů!

05) Homer měl být Krusty

Každý seriál má své dějové linky, na něž z různých důvodů nedošlo. A Simpsonovi na tom nejsou jinak. Jedna z nich se týkala i “pravé identity” klauna Krustyho. Asi jste si sami povšimli, že je náš alkoholický klaun nepopiratelně podobný Homerovi. Dokonce by asi bylo problém najít další dvě postavy, které jsou si takhle podobné!

Inu, nejde o náhodu. V průběhu první řady seriálu plánovali scenáristé odhalit, že je Krusty Homerova tajná identita. Měl to být prostředek, jak taťku od rodiny “polidštit”. Čím více zápletek se však postupně věšelo na Krustyho, tím více byl problém vysvětlit, kdy by si Homer mohl najít čas na podobný dvojí život… až bylo nakonec rozhodnuto, že na šokantní zvrat nikdy nedojde. Krusty se tak styl Krustym a Homer zůstal jen Homerem.

04) Objevil se v jiných seriálech

Vzhledem ke globální popularitě žluté rodinky není asi překvapivé, že Homer chtě nechtě začal navštěvovat jiné pořady. Je to ostatně celebrita jako každá jiná. Právě reference na Homera ukazují, jak moc je právě on srdcem Simpsonových – málokdy se v jiných seroších zmiňují další postavy, ačkoliv i na to dochází. Homer je však nejčastějším společným jmenovatelem.

A tak se postava připomínající Homera objevila třeba v animáku Clarence, animáku Duckman a animáku Critic anebo se dočkala vlastního metafikčního segmentu od autorů slavného Robot Chicken, v němž si Homer uvědomí, že je fiktivní postavou!

03) Dočkal se mnoha mutací

Pro odlišný vzhled však Homer nemusí navštívit jen odlišné seriály – redesignu se totiž mnohokrát dočkal i v Simpsonových samotných. Významný byl už okamžik, kdy se Homer ve Speciálním čarodějnickém dílu VI. dočkal převedení do třetího rozměru, a to pěkně včetně návštěvy naší vlastní reality! Byla to první, ale nikoliv poslední chvíle, kdy Homer přeskočil do jiné podoby.

V mnoha následujících letech se Homer (ačkoliv nejen ten) dočkal převedení do anime podoby, francouzské animace, animáku na bázi špionského Archera nebo třeba úpravy ve stylu South Parku. A mnoha, mnoha dalších! Některé alternativní Simpsonovy krásně shrnula scéna níže.

02) Je inspirován otcem Matta Groeninga

Najít jedinou pravou inspiraci různých postav Simpsonových je prakticky nemožné – co do minut na obrazovce totiž prakticky každá postava Simpsonů přerostla většinu potenciálních inspirací z jiných fikcí. Vypíchnutí dílčí inspiraci prapůvodních členů žluté rodinky v prvních dílech nicméně není problém, jde totiž víceméně o členy rodiny Matta Groeninga.

Ano, tvůrce Simpsonových členy žluté rodinky stvořil podle svých nejbližších. Ne snad, že by pan Groening starší Matta často škrtil, byl astronautem a pracoval v jaderné elektrárně, dokonce prý ani nejedl koblihy. Značná část jeho bodrých kvalit otce od rodiny ale uvízla v Mattově hlavě. Groening starší měl navíc (jako filmař a kreslíř) určitou úchylku v tom, že si nahrával na magnetofonové pásky rozhovory a výlety rodiny, kolem nichž pak malý Matt vymýšlel fiktivní příběhy. Takže ano – i Groening senior byl… tak trochu máklej!

01) Homer nebyl "hlavní postava"

Ačkoliv je dnes nás žlutý pupkáč hlavní tváří Simpsonů, nebylo tomu tak vždy. Už jsme tuto skutečnost naťukli u zmínky “Simpsonů před Simpsonovými” v talkshow Tracy Ulman – Homer na počátku života Simpsonů sice nebyl totální záporák, rozhodně však tvořil jakýsi protiklad k Bartovi. Protože to byl naopak Bart, kdo byl hlavní postavou a tváří Simpsonových!

Ve výše uvedeném detailu z vymýšlení žluté rodinky zapadla jedna věc – Groeningův otec sice mírně inspiroval Homera, ale stejně tak i zbytek Groeningovy rodiny mírně inspiroval zbytek postav Simpsonů. S výjimkou Barta. Protože na jeho místě stojí Groening sám! Z tohoto pohledu je asi logické, proč autor Simpsonů viděl tuhle postavu jako jakéhosi hlavního hrdinu příběhu žluté rodinky. V průběhu tvorby první řady se však přirozeně ukázalo, že je Homer vlastně zajímavější i divácky oblíbenější. Zápletky se tak začaly stále více stáčet jeho směrem a... zbytek už je, jak se říká, seriálová historie.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný