31. ledna 2019 15:46

Jak se dabují Simpsonovi? Martin Dejdar promluvil o svém životě s Bartem

České hlasy oblíbených postaviček rodiny Simpsonů jsou zásluhou dabingového režiséra Zdeňka Štěpána a dabérů, kteří už spolu pracují už více než 25 let. A pořád je to baví!

Co se za tu dobu hodně změnilo, je způsob dabování a používaná technika. Zatímco dříve se museli herci sejít v jednu dobu na jednom místě, nyní každý herec nahrává svůj hlas zvlášť. Je to tak jednodušší na domluvu a herce při jeho práci nic neruší, pro režiséra je to však o něco složitější.

Herec je ve studiu sám, režisér sedí ve vedlejší místnosti. Neustále spolu ale komunikují. Herec si poslechne originál a tak, aby to znělo stejně, řekne větu česky. Takže do svého hlasu musí dostat smích, údiv, strach, zkrátka vše, co je v originále. A ještě se musí vejít do časového limitu, aby neříkal něco v době, kdy už má postava zavřenou pusu. Je to náročné, ale herci už to za ty roky mají pořádně natrénované.

Platí to i pro Martina Dejdara, který nám povyprávěl o své roli Barta.

Měl jste nějakou pochybnost, zda roli Barta Simpsona přijmout?

Vůbec žádnou. Bylo mi tehdy 26 let, byla to skvělá nabídka práce. Že existují nějací Simpsonovi, jsem tušil, ale ani jsem neměl moc veliké povědomí o tom, co to je. A hlavně asi ani tvůrci tehdy nevěděli, že to bude běh na tak dlouhou trať. To asi netušil nikdo. Jsem opravdu rád, že si mě pan režisér pro tuto roli vybral.

Jak rychle přepnete ze svého hlasu na hlas Barta?

Velmi rychle, v podstatě okamžitě, to už vůbec není problém.

A nepřeskočíte někdy omylem v běžném životě do Barta?

Tak to naštěstí ne (směje se).

Když už jste s Bartem za ty roky tak sžití, zdá se vám někdy ve spánku, že jste Bart?

Nepamatuju se, že by se mi o tom někdy zdálo. Je možné, že se tak stalo, ale nevzpomínám si.

Štve vás někdy Bart?

Ne, neštve. Ale samozřejmě když se bavím s lidmi, ptají se mě na něj. Co se mi nejvíc líbilo, citují různé jeho věty a hlášky, ale já si z toho nepamatuju nic – je toho tolik, ani nevím, kolik dílů už jsme dělali. Musím vždycky okamžitě vypnout a vše zapomenout, nebo by mi v tom množství asi praskla hlava. Když někdo řekne nějakou hlášku, tak si třeba vzpomenu, ale rozhodně bych nemohl jít do soutěže s nějakým členem fanklubu Simpsonů. To bych projel na plné čáře.

Bylo by vám líto, kdyby se filmy a seriály přestaly dabovat?

Já si myslím, že to u nás není možné. Lidé, kteří sledují televizi, jsou pořád ještě na češtinu zvyklí. Dabing byl vždycky u nás kategorie, která měla obrovskou tradici a mnohá díla jsou dabovaná stejně dobrá, nebo dokonce lepší než originál.

Užijete si radši film v originále, nebo dabovaný?

Mám raději dabované filmy. Nejsem na tom s jazyky tak dobře, abych si to užil v originále tolik jako dobře nadabované.

Baví vás víc hrát, dabovat nebo moderovat?

Já jsem herec, mě baví nejvíc hrát.

Premiérová 30. série Simpsonových začíná na Prima COOL v pondělí 4. února ve 20.15. Všechno důležité se o ní dozvíte v našem speciálu!

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný