6. května 2019 10:21

Dabérka Barta napsala hudební epizodu Simpsonových, která je inspirovaná Whiplashem

Jak se dabérka Barta Nancy Cartwright stala v 61 letech scenáristkou?

Zatímco v českém znění mluví Bart Simpson hlasem Martina Dejdara, v anglickém znění se proslavil díky hlasivkám herečky Nancy Cartwright. Ačkoliv ta spolu se Simpsonovými doslova rostla – namlouvala Barta už v krátkých skečích v roce 1987 – teprve v nedávné době se sama rozhodla vyzkoušet si i pozici scenáristky! Její první zářez v Simpsonových bude popisovat příběh Lízy.

Není to zcela poprvé, co Cartwright sáhla na autorské pero – již před dvěma lety se podílela na scénáři nezávislého bijáku In Search of Fellini. Jak ale napovídá jeho název, nejde o trhák, který by 99 % fanoušků Simpsonů vidělo či chtělo vůbec vidět. Cartwright v minulosti rovněž napsala vlastní knihu jménem Můj život v těle desetiletého chlapce.

Sama ale říká, že autobiografie se jí psala snáze – šlo čistě o popis jejího života, nikoliv fiktivní zápletky. Jako dabérka ale vždy recitovala příběhy napsané někým jiným. Když tak zkusila, jaké je napsat si vlastní, objevila opojné kouzlo scenáristiky.

Poté, co se u nezávislého bijáku otrkala, rozhodla se jít dále. A na konci března tak měla v USA premiéru epizoda Girl’s in the Band (Dívka v kapele), která se motá kolem Lízy.

„Věřím, že každý umělec se snaží něco sdělit. A v tomto případě s Lízou Simpsonovou, pokud sledujete show, doufám pochopíte, co se skrze ni snažím říct. K čemu je nakonec umění, pokud se nesnaží inspirovat lidi nebo jim nezlepší náladu? Přesně o to se snažím," sdělila Cartwright v rozhovoru pro Variety.

Není asi překvapivé, že Cartwright pojala příběh Lízy také do jisté míry autobiograficky. Inspirovala se totiž svou zkušeností z náctiletého věku, kdy se účastnila soutěží o nejzajímavější hlasový projev. Zároveň musela ale konzultovat scénář s producenty, aby bylo zajištěno, že se v něm nebude opakovat víc, než je po skoro 700 dílech očekávatelné. Do koše kvůli tomu šla třeba původní premisa epizody – příliš se totiž podobala jiné starší zápletce.

Girl’s in the Ban se motá i kolem postavy Deweyho Larga, Lízina hudebního učitele s hlasem J. K. Simmonse, který se rozhodne oživit svou hudební kariéru. Děj si půjčuje posedlost muzikou a výkonem z dramatu Whiplash z roku 2014 (ano, toho se Simmonsem!), jen tentokrát právě Líza hraje roli mladistvého a talentovaného učně. Nároky na ni jsou velké, ale ještě větší cenu si začnou vybírat na její rodině.

Možná to není naposledy, co Nancy Cartwright sepsala epizodu pro Simpsonovy. Po schválení dvou dalších řad seriálu (a s vlastní produkční společností) totiž bude mít ještě dost příležitostí se pod Simpsonovy podepsat i jinak než jen svým hlasem!

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný