20. května 2021 15:25

Scenárista Simpsonových vysvětlil, jak seriál dlouhé roky obcházel cenzuru

Jak Simpsonovi obalamutili cenzory?

John Swartzwelder je mezi fanoušky Simpsonových kultovní figurou, protože napsal scénáře k 59 epizodám z nejslavnější éry seriálu a je taky autorem mnoha notoricky známých hlášek, včetně: „Na alkohol, příčinu a současně i řešení všech životních problémů!“Sám se drží v ústranní a nedává moc rozhovorů, ale nedávno udělal výjimku pro magazín The New Yorker.

V něm mimo jiné řekl, že zlatou éru seriálu podle něho určila ohromná tvůrčí svoboda, která nemá v televizní historii příliš obdoby. „Díky smlouvě, kterou vyjednal výkonný producent Jim Brooks, nemohlo vedení kanálu Fox do Simpsonových nijak zasahovat, i když jsme od nich dostávali různé návrhy na úpravy,“ vysvětlil.

Nemuseli jsme manažerům televize posílat kopie scénářů předem a neměli přístup ani na čtené zkoušky, ačkoli se na ně různými způsoby zkoušeli dostat... Dát umělcům úplnou svobodu je velký risk, ale nakonec to fungovalo a Foxům díky tomu už třicet let tečou skvělé peníze,“ popsal, ale podotknul, že přesto museli hledat různé cestičky, jak dostat do seriálu dospělejší obsah, který by zároveň vyhovoval jeho věkové kategorii.

Skvělým způsobem pro ně byl animák v animáku Itchy & Scratchy. „Mohli jsme dětem ukázat šílené věci jenom proto, že je už před nimi viděli děti animované. Nějak jsme tím krokem navíc zmátli cenzory. Taky jsme je přesvědčovali, že jsme přece v seriálu ukázali, že takové chování je špatné, tak proč bychom ho nemohli přidat trochu víc?“ zavzpomínal.

Zároveň připomněl, co všechno Simpsonovi změnili i pro televizní tvůrce jako takové: „Diváci najednou v titulcích nehledali jen herce nebo režiséra, ale třeba taky scenáristy. Ve své době to byl pokrok, za který vděčíme právě Simpsonovým.

Radek Londin

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný