14. prosince 2021 15:01

Simpsonovy zasáhla tvrdá cenzura od Disneyho. Která epizoda zmizela tentokrát a odkud?

Slavný seriál umí předpovídat budoucnost, ale bohužel se taky v některých zemích neštítí měnit minulost.

Nový majitel seriálu Simpsonovi, mediální korporace Disney, čelí tvrdé kritice. Diváci v Hongkongu si totiž všimli, že z tamní verze streamovací služby Disney+ zmizel díl, v němž seriál narážel na krvavý masakr, kterým čínský komunistický režim v roce 1989 potlačil demonstrace na pekingském náměstí Nebeského klidu a při kterém zemřely stovky studentů.

Jedná se o 12. epizodu z 16. sezony, která se v češtině jmenuje Čínskej nášup. V ní slavná rodinka navštíví Čínu a zastaví se taky na zmíněném náměstí Nebeského klidu, kde narazí na cedulku: „Na tomto místě se v roce 1989 nestalo nic.“Jde o satirickou narážku na způsoby, jimiž se čínský režim systematicky snaží vymazat tuto událost z povědomí čínské i světové věřejnosti. Ironicky se teď součástí této cenzury stal sám seriál Simpsonovi.

Jsme hluboce znepokojeni rozhodnutím Disneyho vymazat historii jménem komunistických tyranů v Pekingu. Tento smutný čin vyvolává vážné otázky, zda se další americká firma nevzdala amerických hodnot, jen aby vyhověla požadavkům Komunistické strany Číny,“ reagoval v otevřeném dopise vedení společnosti Disney republikánský kongresman Jeff Duncan.

Kongresman zároveň žádá vysvětlení, zda Disney umožnil čínských úřadům zasahovat do jeho obsahu a cenzurovat ho, nebo zda šlo od Disneyho o předběžný krok autocenzury. Ptá se taky, zda se nenechal Disney vydírat tím, že by mu čínské úřady zavřely zábavní park Disneyland v Šanghaji.

Čínský režim zakázal a tvrdě blokuje i satiristický seriál South Park, právě protože se vysmíval jeho cenzuře. Ten odpověděl speciálním dílem, ve němž naráží právě taky na Disney, jakých je schopný ústupků, aby pronikl na tamní lukrativní trh, a jak se takovým způsobem čínská cenzura odráží skrze vykleštěné filmy či seriály i do celosvětové zábavní kultury.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný