19. ledna 2021 04:00

Simpsonovi na Prima COOL: Premiérová 32. série dorazí 25. ledna

Simpsonovi jsou jednou z mála jistot v našich životech. Legendární žlutá famílie ze Springfieldu nás baví už více než 30 let! Zatímco v Americe se dokončují nejnovější díly, a teprve se chystají do vysílání, aktuální 32. řada přichází právě teď na Prima COOL.

Pan Burns v přestrojení jako utajený šéf! Když největší tyran a despota ve Springfieldu zjistí, že ho jeho podřízení vůbec nemají v lásce, zamaskuje se a začne se vydávat za někoho úplně jiného… Jménem Fred. Jenže ďábelský plán najít a potrestat „viníky“ se mu vymyká z rukou ve chvíli, kdy ostatní začnou mít Freda rádi. Mezitím se Marge pustí do Homera, protože nemá žádné ambice. Nemocná Líza si představuje, že je Leonardo da Vinci. A Bart zase řádí ještě víc než v minulé sérii!

Simpsonovi jsou nejdéle vysílaný seriál v dějinách televizní obrazovky. Na scéně populární kultury explodovali v roce 1990 a do dnešního dne zůstávají jedním z nejznámějších a nejprovokativnějších pořadů. Znají je po celém světě. Homer, Marge, Bart, Líza a Maggie se už dávno stali nepřehlédnutelnými ikonami televize. A nejen oni.

Seriál zachycuje ztřeštěné veselé příběhy i dalších populárních obyvatel typického amerického zapadákova Springfieldu, jako jsou barman Vočko nebo upjatý pánbíčkář Ned Flanders. Simpsonovi mají bohatou sbírku prestižních ocenění od Emmy, přes Peabody, až po Annie – a právě teď se na Prima COOL hlásí s aktuální 32. sérií.

Zajímavosti

Simpsonovi jsou již 32 let hitem televizních obrazovek po celém světě. Kromě toho, že patří k nejúspěšnějším seriálům na televizní obrazovce, jsou také nejdéle vysílaným komediálním seriálem, nejdéle vysílaným animovaným seriálem a vůbec nejdéle vysílaným seriálem (v hlavním čase).

Seriál měl premiéru v roce 1989. Postupně dosud vzniklo 32 sérií a 695 epizod.

Během aktuální 32. série Simpsonovi překonávají rekordní hranici – 700 odvysílaných epizod. Až tato řada skončí, celkový počet dílů Simpsonových bude 713.

Aktuální 32. epizoda má celkem 22 epizod.

Další série, která by byla už 33. řadou Simpsonových, zatím nebyla oficiálně ohlášena.

Narozdíl od mnohých jiných pořadů se na přípravách a natáčení 32. série nijak nepodepsala probíhající pandemie nemoci COVID-19. Velkou výhodou seriálu v tomto směru je, že je animovaný. Výkonný producent James L. Brooks podporoval zaměstnance, aby pracovali z domu, už od začátku března 2020 – předtím, než bylo na území celé Kalifornie vydáno nařízení nevycházet ven. Producent seriálu Al Jean potvrdil v březnovém rozhovoru pro The Hollywood Reporter, že „Produkce nevynechala jediný den ani nezpomalila… Na tom, jak děláme věci, se nic nezměnilo.“

V březnu 2020, kdy epidemie covidu ochromila takřka celý filmový a televizní průmysl, už měli tvůrci Simpsonových dokončených sedm epizod 32. řady, včetně Speciálního čarodějnického dílu. Producent Al Jean dokonce prozradil, že produkce seriálu je o trochu dopředu než obvykle.

26. června 2020 bylo oznámeno, že Simpsonovi nadále nebudou obsazovat bílé herce do rolí postav, které bílé nejsou. Po protestech spojených se smrtí George Floyda se stejně rozhodli také producenti animovaných seriálů Griffinovi, Big Mouth a Central Park.

Už v lednu 2020 oznámil herec Hank Azaria, že nadále nebude mluvit postavu indického prodavače Apu Nahasapeemapetilona. Postava Apu byla několik posledních let terčem kritiky za to, že je nespravedlivým stereotypem Indů a neprávem je zesměšňuje. Azaria se už před dlouhou dobou postavil na stranu kritiků, kteří vyvolali společenskou debatu díky dokumentárnímu filmu The Problem with Apu (Problém s Apu).

Ve 32. sérii opět hostuje mnoho známých tváří televizní obrazovky a filmového plátna. Někteří namluvili smyšlené postavy v původním znění, jiní si „zahráli“ sebe sama. Jsou mezi nimi David Harbour (Stranger Things), Joe Mantegna (Myšlenky zločince), Michael Palin (člen skupiny Monty Python), Olivia Colmanová (Favoritka, Vražda v Orient expresu), Brian George (Seinfeld, Teorie velkého třesku), Paul Rudd (Ant-Man a Wasp, Avengers: Endgame, Zpráva: Příběh Rona Burgundyho), Jason Bateman (Ozark, Šéfové na zabití), Hannibal Buress (Broad City), Ellie Kemperová (Kancl, Nezdolná Kimmy Schmidt), Richard Kind (Jsem do tebe blázen, Všichni starostovi muži, Larry, kroť se) nebo Chris Parnell (Studio 30 Rock).

David Harbour se objevuje v 1. epizodě.

Joe Mantegna se objevuje v 2. epizodě.

Michael Palin se objevuje v 2. epizodě.

Olivia Colmanová se objevuje v 5. epizodě.

Brian George se objevuje v 5. epizodě.

Paul Rudd se objevuje v 7. epizodě.

Jason Bateman se objevuje v 8. epizodě.

Hannibal Buress se objevuje v 8. epizodě.

Richard Kind se objevuje v 9. epizodě.

Chris Parnell se objevuje v 9. epizodě.

Simpsonovi získali celkem 34 prestižních cen Emmy a 34 cen Annie.

Krátký film Simpsonovi: Maggie zasahuje, který byl v roce 2012 uveden v kinech, byl nominován na Oscara. Dnes je oficiálně volně dostupný na YouTube (pod původním názvem Longest Daycare). V tomto kraťasu nejsou žádné dialogy, takže je srozumitelný i bez překladu.

Od 28. řady má Líza v českém znění novou dabérku. Stala se jí Ivanka Korolová, která namluvila mimo jiné Alici Cullenovou ve filmové Twilight sáze. V roli Lízy vystřídala zesnulou Helenu Štáchovou.

Simpsonovi výrazně ovlivnili další moderní animované seriály jako Griffinovi, Americký táta, Městečko South Park, Futurama, Rick a Morty, Star Trek: Lower Decks nebo Bobovy burgery, které jsou zaměřené na dospělé diváky.

Tvůrcem seriálu je Matt Groening, který vymyslel také humorný animovaný sci-fi seriál Futurama a podobně parodicky laděný animovaný fantasy seriál Rozčarování o princezně alkoholičce, jejím skřítkovi a „vlastním démonovi“, kteří žijí ve fiktivním středověkém království.

Matt Groening vymyslel Simpsonovy podle vlastní rodiny – Homer, Marge, Líza a Maggie jsou jména jeho rodičů a dvou mladších sester.

Simpsonovi se původně objevili v půlminutových animovaných klipech, které se tři roky vysílaly mezi komediálními skeči v pořadu The Tracy Ulman Show. Postupně vzniklo 47 animovaných „kraťasů“. Teprve pak se dostali na televizní obrazovku v podobě, ve které je známe dnes.

Náčrtky hlavních hrdinů Simpsonových vznikly během několika pouhých minut, zatímco Matt Groening čekal, až ho producent James L. Brooks přijme u sebe v kanceláři. Groening chtěl, ať je každá postavička rychle a dobře rozpoznatelná už na první pohled jenom podle své siluety.

Simpsonovi mají žlutou barvu, aby mohli lépe upoutat pozornost náhodných televizních diváků.

Homerovy zbývající vlasy a ucho jsou nakresleny tak, že při pohledu z profilu skládají dohromady písmena MG. Jde o iniciály jména tvůrce seriálu Matta Groeninga.

Jak zní celá rodná jména Simpsonových? Líza Marie Simpsonová, Bartoloměj JoJo Simpson, Margaret Evelyn Simpsonová, Marjorie Jacqueline Bouvier Simpsonová a Homer Jay Simpson.

Kolik je Simpsonům let? Bart, Líza a Maggie zůstávají pořád stejně staří. Bart má 10 let, Líza 8 let a Maggie 1 rok. Když seriál začínal, Homer a Marge měli 36 a 34 let. Homer pak zestárl – nejdříve na 38, pak na 39 a aktuálně je mu 42 let. Věk Marge zůstával dlouho stejný, dokud se neposunul na 36 let.

Homer je jedinou postavou, která se objevuje a mluví v každém dílu.

V roce 2007 se Simpsonovi dočkali také filmu, který se jmenuje příznačně: Simpsonovi ve filmu.

16. října 2009 se v americkém magazínu Playboy objevil nahý portrét Marge Simpsonové. Portrét vyšel jako součást oslav dvacetiletého výročí od začátku vysílání seriálu.

V několika epizodách seriálu Simpsonovi se objevuje Robot Bender z Futuramy.

Společná epizoda Simpsonů a Futuramy nazvaná Simpsorama vznikla v roce 2014 na oslavu 25. výročí od začátku vysílání seriálu. Děj se inspiroval legendárním sci-fi filmem Terminátor.

Autorem hudby k ikonické úvodní znělce je Danny Elfman, který složil také hudbu k filmům Mrtvá nevěsta Tima Burtona, Dobrý Will Hunting, Terapie láskou, Batman, Spider-Man 3 a seriálům Zoufalé manželky a Příběhy ze záhrobí.

V roce 2000 získali Simpsonovi hvězdu na Chodníku slávy v Hollywoodu.

Magazín Time prohlásil Simpsonovy za „Nejlepší seriál 20. století“.

Magazín Entertainment Weekly prohlásil Simpsonovy za „Nejdůležitější americký sitkom“.

Premiérová 32. série Simpsonových dorazí na Prima COOL v pondělí 25. ledna ve 20.15. Další epizody vás čekají vždy s týdenním rozestupem.

redakce Prima Cool

redakce Prima Cool

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný