24. března 2016 15:29

Sheldon není v Teorii velkého třesku nejchytřejší! Kdo má vyšší IQ než on?

Sheldon na světě nemá mnoho konkurentů. Jednoho ale našel...

Snad nikdo by od populárních vědátorů z Teorie velkého třesku nečekal nízkou inteligenci. Oficiální čísla jejich IQ však vyrazila dech i nám!

Inteligenční kvocient alias IQ je dobře známou metodou měření míry chytrosti. Ačkoliv není bez mušek – neřeší například faktické znalosti, spíše se zaměřuje na řešení matematických problémů – jedná se o normu uznávanou po celém světě.

Existuje proto poměrně dobrá představa, kolik lidí s jakým IQ kráčí po naší planetě. A partička z Teorie velkého třesku se mezi nimi rozhodně zařadila velmi vysoko. Důkazů pro IQ postav není mnoho – explicitně známe jen Sheldonovo IQ, nepřímo i Leonardovo. V původním pilotním díle, který poté filmaři museli přetočit, Leonard jasně řekl, že společně se Sheldym dosahují IQ 360.

Mnohem později seriál jasně očísloval Sheldonovo IQ jako 187. To dává Leonardovi velmi solidní IQ 173. Jak si vedou v porovnání se zbytkem světa?

Pokud Sheldon skládal novější, přesnější testy, statistika praví, že se člověk s jeho IQ narodí jednou mezi 300 miliony lidmi! To by Sheldona pasovalo do pozice jednoho z 25 až 30 nejchytřejších lidí celé planety! Jeho ambice na Nobelovku rázem nevypadá tak bledě.

Ale i kdyby složil starší a méně přesné testy, měli bychom ekvivalent Sheldona „jenom“ jednou na 37 miliónů lidí. I tak by měl pouze kolem 200 až 250 konkurentů.

Vzhledem k Sheldonově sociálním antischopnostem však překvapivě ze srovnání lépe vychází Leonard. Ten se pod Sheldonem umístil doslova velmi těsně, je ovšem mnohem lépe asimilovaný do „běžného života“.

Jak si vedou ostatní

Seriál nikdy přímo nesdělil IQ zbylých postav, můžeme však spekulovat na základě jejich projevů. Zdaleka nejhůře se zjevně umisťuje Penny, která má mnohdy problémy s chápáním zcela triviálních problémů. Dá se tušit, že její IQ se pohybuje zhruba kolem 100 bodů.

Zbylé osazenstvo je na tom podstatně lépe, však se také živí prací na či v okolí jedné z nejlepších univerzit světa. Pravděpodobně nejvyšší IQ po Sheldonovi má Raj, jehož stupnice bude dosahovat norem podobných Sheldonovi, tedy někde mezi 170 až 180 body. Není smutné, že oproti němu nechce získat Nobelovu cenu?

Velmi chytrou makovici mají i Bernadette a Amy. Obě dvě by mohly dosahovat IQ někde mezi 150 až 170 body. Nejhůře tak z akademiků vychází Howard, který se zřejmě nachází kdesi mezi 130 až 150 body.

Ani Sheldon však ze seriálových postav Teorie velkého třesku zřejmě není tím nejchytřejším! Kripke je několikrát vykreslen jako kdosi, kdo je ještě o kategorii nad ním! Mnohokrát překonal Sheldona jak ve faktických otázkách, tak i ve výzkumu jeho oboru. Oproti Sheldonovi navíc nemá „fotografickou paměť“, což je ještě pozoruhodnější! Kripke tak klidně může dosahovat IQ vyššího než 190.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný