26. října 2022 12:30

Čím je výjimečný drak, jemuž Daemon zpíval v posledním dílu Rodu draka? Možná neznáte ani jeho jméno

Tajemná scéna jasně ukazuje Daemonovy úmysly. Ne všichni diváci je ale prokoukli.

POZOR, ČLÁNEK OBSAHUJE SPOILERY

V úvodu finálního dílu první série Rodu draka se Rhaenyra (Emma D'Arcy) dozví od Rhaenys (Eve Best) o smrti svého otce krále Viseryse a o převratu řízeném Hightowery, který vedl k rychlé korunovaci Aegona II. (Tom Glynn-Carney). Rhaenyra si udržuje zdrženlivost a v izolaci ostrova Dragonstone promýšlí, jak uplatnit svůj nárok na trůn a zároveň omezit zkázu a krveprolití. Její muž Daemon ale naopak touží po rozhodné akci – po válce!

Uvědomuje si však, že co se týče armády a potenciálních spojenců, jsou Targaryeni a oproti Hightowerům v nevýhodě. Zdrojem jejich síly a převahy však mohou být draci, kterých mají více a ještě nějaké navíc mohou získat. A právě tímto směrem Daemon přemýšlí, když se vydá do dračí sluje pod sopkou Dragonmount.

Právě tam se odehrává tajemná scéna, v níž Daemon vchází do tmy a zpívá ve vznešené valyrijštině. Přiláká skutečně ohromného draka. Je jím Vermithor, jehož posledním jezdcem byl Jaehaerys – král vládnoucí před Viserysem. Právě o Jaeherysovi se vědělo, že uměl uklidnit draky zpěvem ukolébavek. Píseň tak zřejmě Daemon pochytil od svého dědy a věděl, že na ni Vermithor bude slyšet.

Vermithor je druhý největší drak v Západozemí, jeden z nejstarších a třicet let byl bez jezdce – však přesto se po výstražné ukázce síly podvolí a naváže s Daemonem tolik potřebný oční kontakt. Jde však pouze o první krok. Teď pro něj Daemon musí najít nového jezdce, on už totiž svého draka má (je jím Caraxes). V každém případě snad můžeme naznačit, že Vermithor ve válce nazvané Tanec draků rozhodně sehraje velkou úlohu.

Právě na konci finálního dílu můžeme vidět událost, která válku definitivně odstartuje. Rhaenyra a její spojenci v ní totiž přijdou nejen o jednoho draka, malého a mrštného Arraxe, ale zejména o jeho jezdce, syna Rhaenyry prince Luceryse.

O všechno se postaral Aemond se svou gigantickou samicí Vhagar, největším a nejstarším drakem ze všech. Původně chtěl Luceryse jen vyděsit, Vhagar se však nechala od Arraxe vyprovokovat a skoncovala s ním jediným klapnutím své obří tlamy. Jde o předzvěst mnoha budoucích dračích soubojů války. Tvůrci seriálu totiž slíbili, že diváci uvidí v akci celkem sedmnáct obřích vládců nebes Západozemí.

Zdroj: Inverse

Radek Londin

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný