17. srpna 2022 09:00

O čem je nejdrsnější fantasy roku? Nová Hra o trůny se liší od předlohy v jedné zásadní věci

Už brzy znovu ožije svět Hry o trůny. A pokud jste stále nepobrali, co se v novém seriálu vlastně bude dít, tady máte vysvětlení.

Nový seriál Rod draka se odehrává zhruba dvě století před Hrou o trůny a sumíruje počátek konce rodu Targaryenů. Nad jeho dějem ale nemusíme příliš spekulovat – čerpá totiž z knihy Oheň a krev, již George R. R. Martin vydal již v roce 2018 (o rok později vyšla i u nás). Krom hlavních postav seriálu a jejich obsazení, na které jsme se zaměřili v jiném článku, si proto nyní shrneme, co všechno se v Rodu draka vlastně bude dít.

Opět válka o trůn

Nebude asi překvapivé, že ve feudálním světě Západozemí bude hlavní gró podobné jako minule – tedy zápolení o to, kdo se stane králem či královnou. Na počátku děje mají za sebou Targaryeni sáhodlouhou historii dobyvatelů/sjednotitelů celého kontinentu, ale kánonicky bude právě jejich vlastní blížící se vnitřní válka znamenat počátek kolapsu jejich moci.

Aktuálně vládnoucí král Viserys I. je totiž otcem dvou znesvářených potomků. Dcera Rhaenyra Targaryen pochází z jeho prvního manželství, které nepřežil žádný z jeho synů. To z ní dělá logickou následovnici Železného trůnu. Jenže doposud na trůn usedali jen muži...

Navíc je tu Aegon II., Viserův mladý syn z druhého, současného manželství. Ačkoliv by následovnictví podle všech pravidel mělo patřit Rhaenyře, Aegon II. není zcela bez šancí. V historii Západozemí to není poprvé, co se volí mezi mužem a ženou jako následovníkem. Tentokrát to však bude napínavější než obvykle, jelikož má rodina Aegona II. z matčiny strany řadu velmocenských ambicí...

Když tak Viserys I. umírá, aby se zápletka mohla rozběhnout, malá rada je rozpolcena v tom, kdo má převzít moc. A jelikož v ní je i dědeček Aegona II., není překvapivé, že Rhaenyra nemá příliš silnou pozici. Nakonec tak skutečně dochází na korunovaci Aegona II., podstatná část království ale stojí za Rhaenyrou. Válka je nevyhnutelná!

Tanec draků

Rhaenyra si vytvoří vlastní malou radu na targaryenském rodovém sídle Dragonstone. Její součástí je i Viserysův mladší bratr Daemon, stejně jako jiné prominentní persony Západozemí. Postupně se tak začíná opět schylovat k zápolení, které bude mít fatální vliv nejen na životy mnoha postav, ale i na budoucnost této bájné krajiny – konflikt mezi Targaryeny vejde ve známost jako „tanec draků“ a ovlivní víc než jen identitu vládce na Železném trůnu.

Občanská válka Targaryenů totiž měla přímo či nepřímo vliv i na Západozemí, jak jej znáte z původní Hry o trůny. Nejenže podryla důvěru v jejich rod, ale nakonec vytvořila i podmínky pro Robertovu rebelii, která pro změnu zase vedla k událostem Hry o trůny.

Zásadní změna

Bude se v seriálu dít to samé? Ne tak úplně. Místo Aegona II. se totiž bude s Rhaenyrou o Železný trůn prát Daemon, jenž byl v předloze jejím spojencem. Králova dcera tak místo králova syna vyzve na mocenský duel králova bratra, což by mohlo zajistit ještě napínavější (zatím) desetidílnou podívanou.

Že se toho chcete dozvědět víc? Sáhněte po knize anebo si počkejte na seriál. V každém případě se však připravte na to, že je tenhle příběh plný nebezpečí, intrik a draků. No prostě lahůdka pro fanoušky drsných fantasy!

Zdroj: Screenrant

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný