12. října 2022 16:45

Pochopili jste konec nového dílu Rodu draka správně? Tady je vysvětlení, co se stalo mezi Viserysem a Alicent

Když už se zdálo, že by příkopy nakonec mohly být zakopány, přišel osudový moment. A některé diváky maličko zmátl...

V seriálu Rod draka se už brzy rozehraje krvavá hra o trůny. Z posledních sil se ji snažil v osmém díle zastavit chřadnoucí král Viserys (brilantní Paddy Considine), když uspořádal velkou večeři, aby si obě znesvářené strany rodiny měly šanci vyříkat některé záležitosti. Jenže se ukázalo, že se vzájemných křivd za dlouhé roky nastřádalo příliš mnoho...

NÁSLEDUJÍ SPOILERY

Nejzásadnější moment však přišel až v poslední scéně, která končí posledním královým vydechnutím. Ještě před ní upadne Viserys, přerývavě oddechující na svém loži, do obrovských bolestí. Jeho žena Alicent (Olivia Cooke) se rozhodne je ztlumit zaručeným způsobem, podáním makového mléka.

Omámený král si splete Alicent s dcerou Rhaenyrou (Emma D'Arcy) a v tušení svých posledních chvil začne mluvit o Aegonově proroctví Písně ledu a ohně, o němž však jeho choť nemá ani tušení. Zaslechne jen něco o přislíbeném princi Aegonovi (za něhož si doplní svého syna Aegona II.) a pak výzvu ať koná, protože ona je tou vyvolenou. Je zmatená, ale najednou má pocit, že Viserys říká přesně to, co chtěla z jeho úst slyšet...

Režisérka osmého dílu Geeta Patel v rozhovoru pro The Hollywood Reporter potvrdila, že scéna skutečně říkala to, co v ní většina diváků slyšela. Alicent upřímně a trochu naivně uvěřila, že Viserys nakonec změnil názor a přeje si, aby byl jeho nástupcem trůnu jeho vnuk Aegon II., nikoli jeho dcera Rhaenyra.

Jediný způsob, jak se tomu alespoň přiblížit, bylo nechat diváka pocítit zranitelnost a nevinnost Alicent. Museli jsme cítit méně její mazanosti a více té dívky, s níž jsme vyrůstali v první epizodě,“ naznačila režisérka. Důvodem zmatení některých diváků byl podle ní fakt, že už vnímají Alicent jako daleko protřelejší, tedy že by nebrala králova slova tak vážně, obzvlášť když věděla, že je pod vlivem makového mléka. Na konci předchozí sedmé epizody jsme ji koneckonců viděli po boku zkušeného manipulátora Laryse Stronga (Matthew Needham).

Trailer k deváté epizodě každopádně ukazuje, že Alicent vzala Viseryse za slovo a míří k otevřenému konfliktu s Rhaenyrou. Paradoxně to budou právě jeho poslední „prorocké věty“, které přispějí k válce.

K uhašení konfliktu by možná stačilo, kdyby si Rhaenyra vzala Alicent po smrti svého otce stranou a řekla jí, že ona i její děti budou v bezpečí... že jim neublíží, přestože by se jimi mohla cítit ohrožena. „Jenže věcí, která jí v tom brání, je její pýcha. V ten moment už všichni v sobě mají příliš pýchy,“ vysvětlila režisérka důvod, proč se brzy může strhnout pořádná mela.

Zdroj: The Hollywood Reporter

Radek Londin

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný