22. září 2022 14:45

Pátý díl Rodu draka odhalil nejhloupější postavu, která kdy žila ve světě Hry o trůny

Nad chováním jedné postavy z Rodu draka lze jen kroutit hlavou. Rozumem je totiž neuchopitelné.

Následující text obsahuje spoilery páté epizody seriálu Rod draka!

Západozemí je kruté k většině hloupých či naivních postav – a často jim připraví krvavý osud. Většinou si je vychutnají protřelí jedinci, kteří umí vycítit příležitost a jít si za ní bez ohledu na možné neblahé následky... což se jim v delším horizontu může také nevyplatit, ale to už je na jiné povídání.

Jenže Ser Criston Cole (Fabien Frankel) si po pátém dílu seriálu Rod draka vytvořil vlastní kategorii – bezhlavý šílenec. Není dost laskavý a moudrý, aby se vyhnul sobeckým činům, ale zároveň nemá chytrost a předvídavost, aby dokázal těžit z dané situace. Svou hloupostí se vyrovná takové legendě, jakou je Ned Stark (Sean Bean), který se nedožil konce první série Hry o trůny.

Ser Criston měl přitom skvěle našlápnuto. Pohledný rytíř prokázal udatnost a loajalitu, díky čemuž se poctivě vypracoval až do pozice velitele Královské gardy. Jenže se příliš sblížil s princeznou Rhaenyrou (Milly Alcock) a stal se jejím tajným milencem, což mu zatemnilo mozek a většinu jeho rozhodování tak začal určovat rozkrok a emoce.

Když Rhaenyra pochopí svou povinnost a svolí ke smluvenému sňatku, domluví se svým nastávajícím Laenorem Velaryonem, že jejich vztah bude pouze funkční a formální, ale že v milostném životě půjdou každý svou cestou. Nemusí Laenora nijak přemlouvat, on je totiž gay a má taky milence, Sera Joffreyho Lonmoutha (Solly McLeod).

Rhaenyra naservíruje Cristonovi na stříbrném podnose možnost, jak spolu mohou nadále žít. Jak by mohl tento původem neurozený muž odmítnout tak báječnou nabídku – být miláčkem potenciálně nejmocnější ženy v Západozemí? Inu, Criston přesně tohle udělá a naivně blábolí něco o společném útěku. Navíc se zaklíná hrdostí a ctností, jako by od začátku nebylo jasné, že v tomhle vztahu bude vždy hrát druhé housle.

Vrcholem všeho je pak slavnostní hostina uspořádaná u příležitosti Rhaenyřina sňatku. Leanorův milenec Ser Joffrey vycítí šanci a přiblíží se ke Cristonovi, aby si s ním přátelsky ujasnil, že se všichni pochopili a život obou párů se tak i přes nadcházející sňatek nijak zásadně nezmění.

Zde by měl Criston konečně prozřít, přijmout situaci a přistoupit na ten nejlepší možný kompromis, jaký se mu nabízí. Místo toho však záhy (uprostřed sálu plného nejmocnějších lidí Západozemí) Leanorova milence brutálně ubije k smrti. Jak moudré, ctnostné a vznešené, Sere Cristone. V souboji o nejhloupějšího hrdinu tohoto seriálového vesmíru jednoduše nemáte konkurenci!

Zdroj: Slashfilm

Radek Londin

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný