24. srpna 2022 16:30

Novou Hru o trůny zatím vyhrává postava, od které to nikdo nečekal

Rod draka, seriálový prequel Hry o trůny, hned v prvním díle ukázal, že v něm nebude nouze o pletichy a intriky. Na koho by si všichni měli dát největší pozor?

Kdykoli se ve Hře o trůny setkala Malá rada, mohli jsme si být jistí, že se bude dít něco nekalého, protože fungovala vlastně jako takové klubko zmijí. Stačí vzpomenout na nechvalně proslulého Varyse přezdívaného Pavouk, jemuž zdatně konkuroval třeba Petyr Baeliš neboli Malíček.

Rod draka, odehrávající se na dvoře Targaryenů dvě stě let v minulosti, ukazuje, že Malá rada byla takovou odjakživa. Už teď je zřejmé, že se v ní budou kout podobné pikle. Mimochodem, pokud jste to nevěděli, tak slovo pikle označovalo kdysi malou kapesní bodnou zbraň. Kout pikle tak znamená doslova kovat zákeřnou bodnou zbraň.

Kdo se hned zpočátku jeví jako největší had a nástupce (respektive tedy předchůdce!) Malíčka či Pavouka? Na první dobrou hned naskočí ambiciózní a chladnokrevný princ Daemon (Matt Smith), který si může činit nárok na Železný trůn. Dokonce ho přistihneme, jak špehuje při jednání rady, jež se týká jeho samotného a problémů, které už stihl nadělat.

Jenže jak už to tak bývá, největší zrádci nehrají s otevřenými kartami, ale dlouhou dobu skrývají své skutečné úmysly i před svými nejbližšími. Vše navíc plánují několik kroků dopředu a umí si získat důvěru klíčových hráčů. A přesně tak se jeví Ser Otto Hightower (Rhys Ifans), hlavní pobočník krále Viseryse (Paddy Considine).

Král je přesvědčen o jeho neochvějné loajalitě a čestnosti, kterou mu svými spolehlivými službami pravidelně prokazuje. Jenže jak je to doopravdy? Stačí si vzít příklad situace, kdy Hightower šikovně vytáhne nelichotivý proslov, kterého se Daemon dopustil během pitky a orgií, jichž se navíc účastnil v době smutku po smrti královy ženy i prvorozeného syna, který svou matku přežil jen o několik hodin...

Hightower celou událost reportuje králi s tím, že se k němu informace dostaly od tří nezávislých svědků. Nakolik je to všechno náhoda? Nejde spíše o selektivní výzvědnou činnost Hightowerových lidí, kteří navíc výsledku pomohli cílenou provokací Daemona?

Jeho plíživou agendu ještě daleko více ukazuje scéna, kdy svou rozrušenou dceru Alicent (Emily Carey) pošle do králových komnat, aby mu v době truchlení poskytla útěchu a vše doplní slizkou výzvou, aby si oblékla jedny ze svůdných šatů, které má po své matce. Svou vlastní dceru tak manipuluje do králova lože v době, kdy ještě nevychladlo místo po jeho choti.

Jak by se asi zlepšilo Hightowerovo společenské postavení v případě, že by si krále vzala a dala mu vytouženého syna? Hádáte správně, že by měl najednou daleko blíž k Železnému trůnu, od něhož se ho snaží odstavit pouze jeho odklizený protivník. „Vidím Hightowera bez příkras,“ řekne Daemon ve vyostřeném rozhovoru svému bratrovi, králi Viserysovi. „Neochvějný věrný pobočník?“ reaguje vládce. „Hajzl. Druhý syn, který nezdědí nic, pokud si to sám neurve,“ odvětí Daemon. Nevystihl to celkem přesně?

Zdroj: Mashable

Radek Londin

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný