16. února 2022 18:45

Čína tvrdě zcenzurovala Přátele. Co všechno z legendárního seriálu zmizelo?

Čínský režim přitvrdil a vystříhal z Přátel spoustu „problematických“ věcí.

Poslední 10. série Přátel sice skončila v roce 2004, seriál si však stále drží ohromnou popularitu po celém světě – a výjimkou není ani Čína, kde byl nedávno znovu uveden na streamovacích službách Tencent, Bilibili, Sohu, iQiyi a Youku. Jenže čínští fanoušci si hned všimli, že na Přátelích něco nehraje...

Ze seriálu byl totiž odstraněn veškerý LGBT obsah – zmínky o homosexualitě, lesbickém sexu nebo třeba jen políbení osob stejného pohlaví. Jde i o takové drobnosti, jako když se Ross zmíní, že ho exmanželka opustila, když zjistila, že preferuje něžné pohlaví. Cenzura se dotkla i sexuality jako takové; například termín „ony měly mnohonásobný orgasmus“ čínské titulky nově překládají jako „vedly nekonečné řeči“.

Čínští mileniálové mají k Přátelům zvláštní vztah, jelikož byl seriál pro mnoho z nich hlavním způsobem, jak se naučit anglicky a seznámit se s americkou kulturou. Na aktuální změny jsou proto citlivější než v případě jiných cenzorských zásahů čínských úřadů. Mezi lety 2012 a 2018 byl mimochodem seriál dostupný přes čínskou platformu Sohu v necenzurované podobě.

Cenzuře se nevyhnul ani nedávný vzpomínkový speciál Přátelé: Zase spolu. Chybí v něm Lady Gaga, Justin Bieber nebo k-popová skupina BTS. Důvod? Ocitli se na seznamu nepřátel čínského režimu a lidu. Například Lady Gaga už nemůže v Číně ani koncertovat, protože se v roce 2016 setkala s dalajlámou.

Na čínské sociální sítí Weibo se rychle rozjel protestní hashtag #FriendsCensored, ukazující a kritizující cenzuru v seriálu. Pochopitelně byl však úřady rychle zablokován a odstraněn z vyhledávání.

ZDROJ: BBC

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný