16. srpna 2019 13:15

Pod černou vlajkou: Pravý Jack Rackham byl pirátem jen dva roky

Co všechno víme o životě pirátského kapitána Jacka Rackhama?

V neděli ve 23.10 na COOLu pokračuje bukanýrský seroš Pod pirátskou vlajkou. V aktuální 2. sérii se krom jiných příběhů můžete těšit i na vzestup kapitána Jacka Rackhama, jenž byl v 1. sérii sotva quatermasterem, ale z historie ho známe jako úspěšného velitele vlastního plavidla. Seriálová verze Jacka je však oproti té historické poněkud odlišná. Sesumírovali jsme pro vás tedy skutečný příběh Calico Jacka!

Jak je nejen v éře pirátů, ale i v éře před příchodem matrik obvyklé, ani v případě Jacka Rackhama nemáme prakticky žádné informace o jeho životě před ziskem slávy. Můžeme jen fantazírovat, zdali byl původně bukanýr, námořník či důstojník. Tuší se jen, že se narodil v roce 1682 a že byl Angličanem. První zmínkou o jeho životě je až jeho účast v posádce Charlese Vanea v roce 1718, tedy na vrcholu zlatého věku pirátství v Karibiku.

Jack Rackham, jenž dostal pro svou oblibu oblékat se do látky kaliko přezdívku Calico Jack, se již jako člen Vaneovy posádky projevil jako rozený oportunista. Do análů pirátství vstoupil 24. listopadu 1718, když Vane odmítl napadnout evidentně silnější francouzské plavidlo. Většina posádky však s opatrným přístupem nesouhlasila a kapitána Vanea v dalším hlasováním odvolala. Na jeho místo přišel právě Jack Rackham, což je vlastně ještě zajímavější než (o dost jiný) vztah obou mužů v dosavadních dílech Pod černou vlajkou.

Calico Jack se svou (nově nabytou) flotilou napadal zejména menší lodě poblíž Baham a Bermud. Již v únoru 1719 však měl na mále – po přepadení obchodní lodě na dohled od přístavu Port Royale totiž byla za piráty vyslána trestná výprava, která je dostihla a donutila posádku kotvící lodi uprchnout do vnitrozemí ostrova Isla de los Pinos. To samozřejmě znamená, že museli opustit svou loď, a v tu chvíli to vypadalo na konec jejich dráhy. O něco později se však Rackhamovi podařilo od Španělů uprchnout a obsadit původní anglickou loď, a tak mohla jeho dráha pokračovat.

A vlastně by pokračovala ještě mnohem déle než v historii – po návratu do Nassau totiž Calico Jack zjistil, že zdejší nový guvernér Woodes Rogers nabízí pirátům amnestii výměnou za konec útoků na britské lodě. Calico Jack by se pořád nemusel stát mírumilovným farmářem, namísto toho by jako britský korzár přepadal jen plavidla nepřátelských zemí (pokud by tedy byla válka). Taková nabídka se těžko odmítá, Calico Jack ale i přesto nevydržel mimo hrozbu šibenice nadlouho.

Po celou tuto dobu se mimochodem bavíme o Jackovi bez Anne Bonny, dost možná nejslavnější ženské pirátky. Tihle dva se seznámili až po počátku Jackovy amnestie, problém však spočíval v tom, že byla Anne vdaná. A když její muž na vztah přišel, hrozil jí veřejným lynčem. Jack tak s Anne musel z Nassau utéct, čímž porušil část podmínek své milosti. Těžko říct, zdali by se ke svému řemeslu nevrátil tak či onak. Na každý pád, Anne do konce roku Jackovi porodila potomka. Více než rozením se však nakonec zabývala pleněním!

Jejich vztah samozřejmě nebyl zcela bez mráčků. Pomineme-li, že byli vlastně na útěku před zákonem, Anne se navíc seznámila s jinou slavnou pirátkou jménem Mary Read. Co přesně se mezi nimi stalo, se už dnes nedozvíme. A ještě méně se tuší, jak na to reagoval Jack. Je však nasnadě, že jsou ve volnomyšlenkářské komunitě pirátů možnosti velmi široké...

Idyla každopádně netrvala dlouho. Jak se stupňovaly Jackovy útoky, stupňoval se i hon na jeho hlavu. V říjnu 1720 jej dostihl lovec pirátů Jonathan Barnet, který přepadl Rackhamovu loď, která kotvila v přístavu během oslav posledních rejdů. Většina posádky včetně Jacka byla indisponovaná a před útokem se prý marně bránily jen Anne a Mary. Nebylo jim to však nic platné. Přeživší posádka byla zajata a odsouzena k trestu tolik typickému pro piráty...

Jack sám byl popraven 18. listopadu 1720 a jeho ostatky byly údajně vystaveny jako varování pro ostatní. Mary a Anne se trestu vyhnuly konstatováním, že jsou těhotné, Mary však zemřela vlivem infekce pár měsíců nato. Co přesně se stalo s Anne, se netuší. Zřejmě ale celou šlamastyku přežila a vrátila se k civilnímu životu, v čemž jí pomohla její bohatá rodina, od níž původně utíkala. Takové štěstí na povedený konec ale většina pirátů samozřejmě neměla...

Pirátský hit Pod černou vlajkou pokračuje na Prima COOL v neděli ve 23.10.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný