14. října 2019 03:52

Pod černou vlajkou: Pravý Israel Hands přežil pirátská jatka díky zranění

Je Israel Hands jedním z mála pirátů se šťastným koncem?

V neděli ve 22.10 vás na COOLu čekají další dva díly 4. série Pod černou vlajkou. Ani v ní nepůjde přehlédnout legendární Černovous, hodně prostoru však dostane i jeho pravá ruka – Israel Hands. Věřte tomu či ne, i tenhle fousatý mračoun skutečně existoval. Co však o jeho životě a osudu říkají historici? Srovnejte si Handsovu reálnou pirátskou dráhu s tou seriálovou.

Jako u většiny pirátů, ani v případě Israele Handse, jemuž se také říkalo Basillica Hands, není přesně známý původ. Tuší se, že byl zřejmě námořník a bukanýr již před rokem 1718, kdy se o něm zápisy poprvé zmiňují. Po většinu historie však něco jako matriky nebo Linkedin neexistovalo, takže si kariéru mnoha lidí můžeme jen domýšlet. Karibští piráti nicméně často byli původně bukanýři pracující pro služby toho či onoho státu, až nenadálý (a v reálu vlastně dost krátký) mír na počátku 18. století je přinutil hledat si obživu i "na volné noze". Kdesi odtud pak nejspíš pocházel i Hands.

Historici jeho éry o něm poprvé píší v již zmíněném roce 1718, kdy mu Černovous dává velení zajaté lodi Adventure, Hands však musel být jeho důvěrníkem a spolehlivou pravou rukou již po delší dobu. Dvojice na každý pád po několik dalších měsíců terorizovala americké pobřeží, kupodivu však neplenila jen v oblasti Karibiku.

Ačkoliv lze předpokládat, že se Černovous i Hands dlouhé roky před tím pohybovali i zde či jinde po světě, zápisy o Handsově účasti mluví o docela jiné lokalitě. Plavidla se totiž v roce 1718 pohybovala v okolí pozdější Karolíny, tedy poměrně severně od rovníku. Občas tu našla útočiště v městečku Ocracoke, jak však už nejspíš víte, zlatá éra pirátství netrvala dlouho. Poměrně brzy se tak nad oběma piráty začala stahovat mračna.

V srpnu 1718 pánové přišli o svého místního spojence, piráta Steda Bonneta, jenž prohrál s britskými silami bitvu na Cape Fear River, a zubatá si pomalu leč jistě kráčela i pro Černovouse a zbytek pirátů. Britské síly se holt již nechtěly nechat okrádat pirátskými floutky ani o chvíli déle.

Smyčka se utahovala a Černovouse se na podzim 1718 rozhodl pronásledovat poručík Robert Maynard se svými plavidly. Mohl u toho být i Israel Hands, nebýt... shody náhod, kdy svého věrného bratra ve zbraní postřelil sám Černovous do nohy. Dodnes se přesně neví, za jakých okolností k tomu došlo. Podle některých zdrojů Černovous mířil na jiného člena posádky a Handse trefil omylem. Podle zdrojů jiných Černovous musel uklidňovat emoce zjitřené pronásledováním a dát posádce najevo, kdo je tady pánem – a Hands se prostě stal cílem demonstrace, že nikdo není ušetřen. Uvážíme-li, že se respekt u pirátů obvykle zřizoval podobnými způsoby, věrohodněji působí první verze. Ani ta druhá ale není zcela mimoběžná. Zoufalí lidé totiž často činí zoufalá rozhodnutí.

Nabízí se však ještě třetí možnost, podle níž zajistil zraněním Černovous Handsovi přežití. Jeho přítel byl totiž s postřelenou nohou vysazen v městečku Bath, kde se začal kurýrovat (ačkoliv se plné rekonvalescence bohužel nikdy nedočkal). Černovous prchal dále, nakonec jej však 22. listopadu 1718 dostihly a zabily britské síly.

Hands přežil, byť ani on neunikl zákonu. Nedlouho po Černovousově smrti jej našly úřady a učinily mu nabídku, kterou nelze odmítnout. Za amnestii pomůže určit zkorumpované ouřady pobřežních měst, kteří výměnou za přimhouření nad parkováním pirátů v jejich oblasti dostali tu či onu kořist. Hands samozřejmě souhlasil, a napomohl tak udělat definitivní tečku za pirátstvím v daném regionu. Jak ostatně vědí diváci Pod černou vlajkou, ani ti nejlepší mořští vlci nejsou moc v bezpečí, když nemají jak prodat kořist a kde složit hlavu.

Co přesně se s Handsem stalo později, není vůbec jasné. Jediný ze zdrojů, který méně známého piráta popsal, však mluví o tom, že se vydal do Londýna. Zemřel zde prý o neznámý čas později jako žebrák. Ve srovnání s osudem Černovouse, který zemřel v boji, je to svým způsobem pozitivnější... ale vlastně i negativnější finiš.

Premiérová 4. série Pod černou vlajkou pokračuje na Prima COOL v neděli ve 22.10.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný