2. září 2019 03:50

Pod černou vlajkou: Pravá Anne Bonny možná žila do osmdesáti let

Pirátka, s níž nebylo radno laškovat. Jaký byl život Anne Bonny?

Pirátský seroš Pod černou vlajkou se na COOLu řítí už do 3. série. A právě v ní se dočká zásadního vývoje i Anne Bonny, postava inspirovaná skutečnou pirátkou z 18. století. Možná její další verzi znáte ze hry Assassin’s Creed: Black Flag, možná nikoliv – v každém případě jsme pro vás ale sesumírovali to nejzajímavější z jejího skutečného života.

Anne se narodila do poměrně bohaté rodiny, která sice pocházela z Irska, ale našla nové živobytí v americkém Charles Townu (dnešní Charleston). Snad právě pro bohatýrské zázemí byla Anne značně vzpurná – a nešlo jen o to, že se k pirátství dala v rámci rebelie vůči rodičům. Anne měla od mala značně temné rysy své osobnosti. Trpěla výbuchy vznětlivosti, což možná může říct ledajaký teenager. Jen málokterý ale ubije ve třinácti letech v návalu hněvu svou služku jako Anne...

Když Anne v šestnácti utekla z domova, vdala se natruc za námořníka Jamese Bonnyho – načež ji její otec vydědil. To Anne však do domoviny nenavrátilo, naopak se o to víc přimknula k drsnému námořnickému způsobu života mezi piráty (ani námořnický život mezi spořádanými gentlemany však tehdy nebyl o moc rozdílný). Její tehdejší éra není příliš jasná, mluví se však o tom, že Anne zhrubla, zabila několik "nápadníků", kteří se ji pokusili znásilnit, a rozhodně nevypadala příliš šťastně.

V roce 1718 Anne v jedné z karibských krčem našel Jack Rackham, toho času nový kapitán lodi po sesazeném Charlesi Vaneovi. Nabídl ji vykoupit se z manželství s Jamesem Bonnym, který rád souhlasil. Anne, pravda, z transakce příliš nadšená nebyla, ale při výběru mezi svým mužem a pirátským kapitánem nakonec volila druhou možnost. Několik měsíců nato byla těhotná s Rackhamovým dítětem. Co přesně se s potomkem stalo, se neví, Anne ho zřejmě odložila kdesi na Kubě.

Zásadní zlom přišel pro dvojici v roce 1720. Anne a Jack, jak je známe ze seriálu Pod černou vlajkou, se nejvíce blíží této éře (nicméně, v reálu byl tou dobou Charles Vane už v zajetí a rok od své smrti, že). Pirátství se jim dařilo, navíc jejich posádka během jedné ze svých výprav zajistila i nováčka, z něhož se vyklubala žena! Pirátka Mary Read patří spolu s Anne Bonny mezi nejslavnější ženské bukanýrky své éry, a tak není divu, že k sobě Mary a Anne začaly mít velmi blízko.

Jak moc přesně, není úplně známo. Stejně jako u řady pirátů je u Anne Bonny mnohdy problém odlišit pozdější fikční reprezentace jejího příběhu, které si leccos přikreslily, s historickou skutečností. Ani sami historici navíc do postele lidem často nevidí, a to už vůbec nezmiňujeme skutečnost, že piráti sami měli často tendenci své příběhy přikreslovat. Jisté je, že Jack Rackham na Mary žárlil. A že spolu Anne a Mary trávily hodně času. Ani jejich společná doba však neměla trvat navěky.

Podobně jako Charles Vane působil jen pár let (z čehož jen jeden rok je opravdu zajímavý), také pirátská dráha Anne Bonny neměla předlouhého trvání. Na konci roku 1720 dostihl Rackhamovu loď v přístavu pirátský lovec Jonathan Barnet a okamžitě na oslavující piráty zaútočil! Traduje se, že se většina mužů uzavřela v podpalubí, zatímco Mary a Anne bojovaly na palubě. Bitva však tak či onak neměla dlouhého trvání a přeživší byli zajati. Čekala je poprava.

Jacku Rackhamovi a drtivé většině jeho mužů se nevyhnula – tak skončila i jejich dráha. Mary a Anne však měly jistou výhodu, řekly totiž, že jsou těhotné, kvůli čemuž byl výkon trestu dle dobových pravidel o rok odložen. Kdo ví, jestli mluvily pravdu, dočasně jim to však pomohlo. Mary bohužel nikoliv ne na dlouho. Zemřela totiž vlivem infekce na podzim téhož roku.

O tom, jak dopadla Anne samotná, se historici stále přou. Je možné, že byla popravena rok po odkladu, stejně tak ale kolují i verze, podle nichž ji její otec vykoupil ze žaláře. Anne se měla později dobře provdat a zemřela ve více jak osmdesáti letech v Charlestonu přirozenou smrtí. Pokud skutečně došlo na druhou možnost, byla Anne Bonny mezi piráty, kteří mnohdy skončili spíše na šibenici, o to výjimečnější.

Pod černou vlajkou na Prima COOL premiérově pokračuje v neděli ve 22.45.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný