18. října 2022 23:45

Vysvětlení: Co když záporákem v novém Pánovi prstenů není Sauron, ale Galadriel?

Jeden ze zarytých fanoušků Pána prstenů dost výstižně okomentoval podivnou logiku scenáristů Prstenů moci.

Seriál Pán prstenů: Prsteny moci sbírá rozporuplné reakce. V mnohém totiž mění dějiny Druhého věku Středozemě, jak je ve svých knihách popsal Tolkien. Přichází s vlastní zhuštěnou verzí událostí, s novými postavami a dějovými linkami.

ČLÁNEK OBSAHUJE SPOILERY

Slouží však změny k větší logice a plynulosti vyprávění, jako tomu bylo v případě filmové trilogie Pán prstenů od Petera Jacksona? Twitterový uživatel Zillionskyy v sérii příspěvků vtipným způsobem vysvětluje, že nepovedený scénář vytváří hlavního padoucha z Galadriel. Saurona lze vlastně vnímat jako její nebohou oběť:

„Sauron neplánoval ztroskotat, zůstat uvězněn na voru a dvakrát být málem sežrán mořským červem. Neplánoval se setkat uprostřed oceánu s elfkou Galadriel, která se znenadání rozhodla vyskočit ze své lodi a nějak přeplavat celé Západní moře.

Sauron neplánoval být zachráněn Númenorejci. Neplánoval, že Galadriel odmítne věřit, že ukradl symbol mrtvému muži, jak jí to řekl, a že místo toho bude trvat na tom, že je králem, i když on opakovaně tvrdil, že není. Neplánoval být ve vězení za krádež a napadení.

Neplánoval, že se Galadriel nějak podaří přesvědčit Númenorejce, aby poslali lodě do Středozemě. Neplánoval být chycen v pyroklastickém přívalu z Hory osudu, neplánoval být probodnut a mít ránu, která se zanítí.

Sauron neplánoval, že ho Galadriel donutí putovat šest dní do Eregionu, sídla jeho odvěkých nepřátel, aby byl v péčí elfských léčitelů, kteří nedokážou vycítit, že je božskou bytostí Maiar. Neplánoval, že ho nechá Celebrimbor asistovat u projektu, o jehož existenci nemohl předtím ani vědět.

Sauron nechystal velké spiknutí, jak získat moc. Ani Galadriel nelhal. To ona ho celou dobu vedla, často mu vlastně nedala šanci jí odporovat. Byl ignorován, protože Galadriel vždycky trvala na tom, že má pravdu.

What this show establishes, in its utter fumbling incompetence and in defiance of the most basic of Tolkien’s lore, is that the Sauron of the Third Age is entirely a creation of a deceitful, manipulative Galadriel whose cruelty and rejection drive a repentant being back to evil. pic.twitter.com/ScfW2cuHJL

— Zillionskyy (@Huff4Congress) October 15, 2022

Sauron neplánoval zkazit prsteny ke zlu, neplánoval vraždu Elronda nebo Gil-Galada. Neplánoval sabotovat Celebrimborův projekt, ukrást mithril nebo udělat jakoukoli snadnou věc, kterou mohl docílit toho, že elfové buď vymřou, nebo opustí Středozem.

Nezabil Galadriel, když ho konfrontovala ohledně jeho pravé identity. Místo toho jí nabídl, aby byla prostředkem jeho vykoupení. Galadriel rozzuřilo, že chce být králem, aby mohl uzdravit Středozem. Přitom sama přesvědčila lid Jižních krajů, že je jejich VLÁDCEM.

Svým naprostým tápáním, neschopností i popíráním základu tolkienovského světa se tomuto seriálu podařilo ustanovit Saurona ze Třetího věku jako výtvor lstivé a manipulativní Galadriel, jejíž krutost a odmítání doženou tohoto kajícníka zpět ke zlu.

Stručně řečeno: Sauron je svědomí zpytující nikdo, který by rád nikým zůstal. Stačilo by mu mít vlastní kovárnu a něco, co by v ní mohl kovat. To vše ale zvrátí vyhrocená, agresivní a privilegovaná elfka, která ho vtáhne zpátky do mocenských her, ačkoli on ji prosí, ať to nedělá. Pak ho ještě zlomí odmítnutím, když jí nabídne společnou životní cestu a rovnováhu pro Středozem.

Tenhle seriál je zlo!“

Ano, i takhle se očividně dají vnímat Prsteny moci. Uvidíme, zda se tahle fandovská teorie někdy dostane k tvůrcům seriálu... a jestli na ni nějak zareagují.

Zdroj: Twitter - Zillionskyy

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný