1. září 2022 18:45

Katastrofa, nebo nádhera? První recenze nového Pána prstenů hodnotí epický návrat do Středozemě

Pán prstenů dostal monumentální seriál s gigantickým rozpočtem. Jenže vložené peníze neznamenají automaticky kvalitu. Jak to vidí zámořští kritici?

Seriálový Pán prstenů s podtitulem Prsteny moci je konečně tady. Zámořští kritici už měli možnost vidět úvodní dva z celkových osmi dílů první sezony a jejich dojmy jsou převážně pozitivní. Na prequelu odehrávajícím se tisíc let před původním Pánem prstenů chválí hlavně špičkové řemeslo, ale ne všichni se shodnou na pojetí příběhu a celého světa.

Na stránkách Rotten Tomatoes měl seriál v době psaní článku 84 % kladných recenzí, Metacritic pak zaznamenal průměrné skóre 72 ze 100. Aktuální fantasy seriálová konkurence Rod draka má pro srovnání shodných 84 %, ale na Metacritic je na tom o něco hůře se skóre 68.

„Bombastické a velkolepé. Prsteny moci skutečně dávají divákům to, co slibovaly. Možná bude chvíli trvat, než si zvyknou na nové postavy, ale zatím to vypadá, že by se ten investovaný čas měl vyplatit,“ tvrdí magazín Empire. Zamiloval si hlavně hřmotný a srdečný trpasličí pár, který tvoří princ Durin (Owain Arthur) a jeho žena Disa (Sophia Nomvete).

Mnoho recenzí chválí praktické efekty, nápaditě provedená monstra a skutečnost, že se velká část scén natáčela na skutečných lokacích. Třeba Fred Topel tvrdí, že: „Používání mapy Středozemě pomáhá orientaci, ale smysl skutečných míst nejvíce podtrhuje, že se natáčelo na Novém Zélandu, ne ve studiu před zeleným plátnem. Fantastický svět vypadá skutečně, protože jde o reálné místo, které je navíc stejné jako v případě slavných filmů.

Chvíli trvá, než se Prsteny rozjedou, ale když se tak stane, všechno do sebe začne rychle zapadat. Druhá epizoda je rozhodně silnější než první, která se zabývá představením hromady postav, jejich konfliktů a naznačuje i temnotu, která může zahalit Středozemi,“popsal Screenrant.

Seriál se snaží odlišit a přijít s vlastním svěžím podáním – už jen tím, že se odehrává celý věk před dobrodružstvím Froda a jeho společenstva. Zároveň však dělá všechno pro to, aby v divácích probudil nostalgii po Jacksonových filmech – od kostýmů přes hudbu i celkový design –, což občas vzbuzuje pocit, jako by šlo o takovou jeho korporátní variaci,“napsal Clint Worthington.

Mezi nejvíce kritickými je recenze renomovaného magazínu Entertainment Weekly: „Diváci lačnící po čemkoli ze Středozemě by mohli být spokojeni a asi by se dalo argumentovat, že Prsteny moci nejsou o nic horší než jiné drahé prázdné žánrovky, jež patří ke streamovací éře. Jenže tenhle seriál je zvláštním druhem katastrofy a zmařeného potenciálu, protože obětuje úžasné univerzum nekonečných možností na stokrát omletý oltář blockbusterového zoufalství.

Zatím chybí pocit dobrodružství... Nechci soudit Prsteny moci za to, že nejsou něčím, čím ani být nechtěly – lidé stojící za seriálem přece jen řekli, že má jít o jiný příběh ze Středozemě, a tak to taky je. Jen doufám, že během první sezóny naberou Prsteny moci tempo a jasnější tvar, aby bylo zřejmé, jaký příběh vlastně chtějí vyprávět, doufá recenzent magazínu Comic Book.

Od druhého dílu se daří mnohem přirozeněji budovat postavy i jejich vztahy, navíc se rozjíždí další zajímavé zápletky a nechybí ani slušná dávka akce. Vše je navíc podpořeno solidními hereckými výkony, úžasně natočeno a zprodukováno s kamerou, efekty, kostýmy i hudbou, jež se mohou měřit s těmi největšími vysokorozpočtovými filmy,“ pochvaluje si herní magazín IGN.

Zdroj: Metacritic

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný