17. října 2022 14:30

V novém Pánovi prstenů je opravdu Gandalf. Jeho identitu potvrdila nenápadná věta ze Společenstva prstenu

Věrným fanouškům Pána prstenů se musely ihned rozzářit oči. Jak nový seriál potvrdil identitu Gandalfa?

Seriálový Pán prstenů na konci první série konečně odpověděl na jednu z nejpalčivějších otázek, tedy kdo je tajemným Cizincem (Daniel Weyman), který spadl z nebes a dosud doprovázel na pouti Středozemí skupinu chluponohů v čele se stařešinou Sadokem Pelíškem (Lenny Henry).

NÁSLEDUJÍ SPOILERY

Cizinec se kvůli ztrátě paměti musel znovu učit mluvit a s pomocí Nori Brandonožkové (Markella Kavenagh) objevoval své magické schopnosti. Upoutal taky pozornost třech zlých mystiček, které ho nakonec konfrontovaly s tím, že je Temným pánem Sauronem, jehož chtějí vzývat a následovat. Jenže vývoj osmého dílu nakonec dal za pravdu všem, kdo od začátku spekulovali, že se z tajemného Cizince nakonec vyloupne Gandalf... i když to udělal jen šikovným náznakem.

Cizinec nejprve došel uvědomění, že chce konat dobro, přičemž mystičky pochopily, že jde o jednu z bytostí Istari – pětice čarodějů vyslaných na ochranu Středozemě božskými Valar. Stále však nebylo jisté, že jde o Gandalfa, i když mnohé naznačovalo jeho pouto s předchůdci hobitů či se světluškami nebo prostě jen fyzická podoba se starším Gandalfem, jak ho znají diváci z filmové trilogie v podání Iana McKellena.

I nadále platilo, že by Cizinec mohl být někým z dalších čtyř Istari, kterými jsou Saruman, Radagast a pak dvojice Modrých čarodějů – Alatar a Pallando. Na konci epizody však došlo na potvrzení jeho identity, když společně s Nori vyráží na pouť do východních krajů Rhûn. Jakmile Nori přizná, že vůbec netuší, kam se vydat, zavětří Cizinec ve vzduchu a pak odvětí: „Když máš pochybnosti, vždycky běž za svým nosem.“ Jde o rčení, které Gandalf použil ve filmovém Společenstvu prstenu, když radil Smíškovi a zbytku výpravy, kudy se vydat temnými síněmi dolů Morie.

Tato Gandalfova slova mimochodem nikdy nezazněla v žádné Tolkienově knize, což dokazuje, jak je populární filmová trilogie pro seriálové tvůrce důležitým vodítkem. Vlastní totiž práva pouze k dodatkům knihy Návrat krále, které popisují Druhý věk jen útržkovitě a i s nimi zacházejí dost volně. Zejména mění a zhušťují pořadí událostí.

Podle Tolkiena měli totiž Istari včetně Gandalfa dorazit do Středozemě až ve Třetím věku, kdy už Sauron zažil porážku a přišel o Jeden prsten, ale znovu nabíral na síle.

Zdroj: Mashable

Radek Londin

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný