8. září 2022 10:38

Legendární fantasy spisovatel tvrdě setřel Elona Muska za jeho kritiku seriálového Pána prstenů. Co mu vzkázal?

Elon Musk opět víří vody sociálních sítí. Tentokrát se k jeho uštěpačné poznámce vyjádřil současný velikán sci-fi a fantasy... s podobnou kousavostí.

Miliardář Elon Musk se před pár dny na Twitteru pustil do tvrdé kritiky nového seriálu Pán prstenů: Prsteny moci. Autor předlohy J. R. R. Tolkien se podle něho musí otáčet v hrobě. Nelíbí se mu, že „skoro všechny mužské postavy jsou zatím zbabělci, idioti nebo obojí a pouze Galadriel je statečná, chytrá a krásná“.

Jiný pohled má Neil Gaiman, autor oceňované série Sandman nebo románů Američtí bohové či Hvězdný prach, z nichž už se všechny dočkaly seriálového nebo filmového zpracování. Na dotaz, jak se mu líbily první díly Prstenů moci, už dříve na Twitteru odpověděl, že mu přišly moc zábavné a že mu splnily představu o tom, jak by měl vypadat prequel Pána prstenů.

Když mu jeden z uživatelů předhodil, že se novinka nelíbí Elonu Muskovi a jaký na to má názor, odpověděl sarkasticky: „Elon Musk za mnou nechodí pro rady, jak selhat při nákupu Twitteru a já za ním nechodím za filmovou, televizní či literární kritikou.“

Gaiman se už předtím opřel do kritiků seriálu, konkrétně do těch, jimž vadí přítomnost černých postav ve Středozemi. Napsal, že„jsou buď rasisti nebo nikdy pořádně nečetli Tolkiena“.

Na námitku, že musí být nějak zapojen do propagace seriálu, pak odpověděl s podobnou rázností: „Nejsem si jistý, co si mám počít se všemi fandy Elona Muska, kteří si teď myslí, že mám něco společného s Pánem prstenů. Cpu jim něco? Ne, jen se mě někdo zeptal na názor a já odpověděl, nebo jsem je spíš varoval, že pokud si myslí, že tyhle věci jsou v tom špatně, tak je dobře, že dosud neviděli Sandmana.“ Narážel tím na skutečnost, že seriálový Sandman se jen hemží tématy a postavami, které konzervativní divák těžko vydýchává.

Co říkáte na Gaimanovu odpověď?

Zdroj:Sci-Fi & Fantasy Gazette

Radek Londin

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný