18. října 2022 18:00

Velká změna v novém Pánovi prstenů: S elfskými prsteny to mělo být úplně jinak

Seriálové zpracování Pána prstenů udělalo jednu zdánlivě zanedbatelnou změnu, která se však musí promítnout do mnoha navazujících událostí.

POZOR! Text obsahuje spoilery z osmé epizody seriálu Prsteny moci.

Diváci čekali až do posledního dílu první série, ale seriál konečně dostál svému jménu a ukázal, jak proslulý elfský řemeslník Celebrimbor (Charles Edwards) ve své dílně ukoval Prsteny moci – zatím však pouze trojici známou jako Tři prsteny elfů. Jenže elfská trojice měla podle Tolkiena vzniknout až po prstenech určených trpaslíkům a lidem, což mělo v rámci příběhu svůj důvod...

V seriálu pozorujeme Saurona vydávajícího se za jižanského nástupce trůnu Halbranda (Charlie Vickers), jak přesvědčí elfy v čele s velekrálem Gil-galadem (Benjamin Walker), aby ukovali mocné předměty, které by jim umožnily vrátit do světa krásu, vzdorovat hrozící smrtelnosti a zkáze. S pomocí Sauronových rad Celebrimbor nakonec uková trojici prstenů.

Když Galadriel prohlédne Sauronovu lest, ten odchází do Mordoru. Vznik trojice elfských prstenů je už ale nevyhnutelný. Prvním z nich je červená Narya osazená rubínem, jejíž prvním nositelem bude Gil-galad, ale nakonec skončí u Gandalfa. Druhým je bílá Nenya, která je osazená diamantem – bude ji nosit Galadriel jako ochranu Lothlórienu před Sauronem a pro udržení oslnivé krásy. Třetím a nejmocnějším je pak zlatá a modrým safírem ozdobená Vilya, již dostane Elrond.

Tři prsteny elfů sehrají v budoucnosti důležitou roli v porážce Saurona. Na rozdíl od Sedmi (pro trpaslíky) a Devíti (pro lidi) je totiž podle Tolkiena vytvořil Celebrimbor až po Sauronově odchodu a bez jeho přispění, mají tak léčivé a ochranitelské vlastnosti a minimum rizik – tedy kromě tendence podléhat moci Jednoho prstenu, jehož ukováním v Hoře osudu uskuteční Sauron svůj ďábelský plán špehovat, manipulovat a ovládat nositele všech devatenácti ostatních prstenů.

Pasti a možnosti seriálové verze

V seriálu elfové vyrobí vlastní trojici prstenů a Galadriel zároveň prohlédne Sauronovo krytí – pouze elfové v čele s mistrem Celebrimborem však mohou ukovat dalších šestnáct prstenů pro lidi a trpaslíky. Sauron tak bude muset elfy v nadcházejícím příběhu nějak zkorumpovat či zotročit, aby dosáhl svého a prsteny byly vyrobeny. Je tedy jasné, že se bude seriál od předlohy dost zásadně lišit. Anebo Sauron uková zbylé prsteny sám? Ale jak se pak dostanou zpěk k elfům, aby se jich mohl Sauron v závěru války s nimi zmocnit?

Scenáristé budou muset zároveň rozdělit a znepřátelit elfy, lidi a trpaslíky natolik, aby se navzájem před rizikem prstenů nevarovali. Elfové totiž uslyší verše vyryté do Jednoho prstenu, pochopí zrádný plán a už nikdy si své prsteny nenasadí ani nevyrobí další. Jak už víme z knižní i filmové trilogie Pán prstenů, s trpaslíky a zejména lidmi to dopadne o dost hůř... tedy alespoň do té doby, kdy se Jeden prsten dostane do těch správných hobitích rukou.

Zdroj:Entertainment Weekly

Radek Londin

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný