21. září 2022 21:45

Kdo je Adar z nového Pána prstenů? Pravá identita tajemného padoucha byla zřejmě odhalena

Jaká je skutečná identita popáleného elfa Adara, který je vůdcem skřetí revoluce?

Ve čtvrtém dílu seriálu Prsteny moci jsme konečně mohli trochu lépe poznat démonického vůdce skřetů Adara (Joseph Mawle), který chystá... něco velkého. Jeho skutečný původ a hlubší motivace sice zůstávají skryté, ale fanoušci už z indicií dokázali sestavit nejpravděpodobnější variantu.

Adara jsme mohli poznat skrze rozhovor s jeho zajatcem, elfem Arondirem (Ismael Cruz Córdova). Arondir klade Adarovi drze přímočaré otázky, ale nedostává se mu jasných odpovědí. Dozvídá se od něj, že musí přijít revoluce, kterou však může uskutečnit jen někdo s božskými silami, které však Adar dosud nemá. Arondir je nakonec ke svému překvapení propuštěn, aby vzkázal okolnímu obyvatelstvu Jižních zemí, ať se buď podvolí Adarově vůli a přidá se k němu, nebo ho čeká smrt.

Možným klíčem k Adarově identitě je samotné jméno, jímž se nechává oslovovat. Pochází ze sindarštiny, což je jazyk Šedých elfů, kteří odpadli z Velké cesty a nikdy nedoputovali až do Valinoru.

Z jejich řad by svou charakteristikou i podobou podle nejznámějších knižních ilustrací Adarovi nejlépe odpovídal Maeglin. Ten proslul svou zarputilostí v kopání tunelů, v hledání drahých kovů i kovářským mistrovstvím, ale zejména pak svou zradou elfů, když umožnil Temnému pánu Morgothovi, aby dobyl Gondolin.

Maeglinovu duši zatemnila nešťastná láska k jeho sestřenici Idril Celebrindal. Když byl zajat skřety, Morgoth mu nabídl, že když mu prozradí přesnou polohu skrytého města Gondolin, postará se o to, aby byla Idril nadobro jeho. A on zradil. Jenže s pádem Gondolinu nakonec přišel i pád Maeglina – z hradeb města přímo do plamenů.

Maeglin of the House of the Mole by SaMo-art ~ Elrond

Posted by Imladris on Tuesday, November 20, 2018

To by však nemuselo znamenat smrt, obzvlášť když měl Maeglin na své straně síly temnoty. Mohl se z něj klidně stát zahořklý a viditelně popálený elf, který v čele skřetů kope tunely, hledá svůj dávný výtvor v podobě mocného meče a nechává se oslovovat Adar, což znamená Otec.

Proč však právě Adar neboli Otec? Maeglin může ve skřetech svou dlouhověkostí a osobní historií sahající až k Morgothovi prostě vzbuzovat autoritu otcovské figury. Možná je však i doslovnější a přímočařejší interpretace – tedy že by nešlo o Maeglina, ale o jednoho z prvních elfů, které Morgoth postupně znetvořil ve skřety, zástupce první skřetí generace.

Že by byl Adar přímo Sauronem nebo šlo o jeho vtělení, jak tipují někteří fanoušci, se mimochodem nezdá být moc pravděpodobné. Příchod slavného padoucha si totiž tvůrci zřejmě šetří až na konec 1. série Prstenů moci.

Zdroj: Vanity Fair

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný